Przejdź do treści

Atrakcje dla starszaków – gry planszowe i co jeszcze?

Im starsze dzieci, tym rozrywki dla nich powinny być bardziej zajmujące. Warto zadbać, aby dziecko miało zapewnioną odpowiednią ilość zabawy, ale także wystarczające możliwości rozwoju. Najlepiej jest wtedy, kiedy obie te rzeczy są ze sobą ściśle powiązane.

Gry planszowe, czyli nauka przez zabawę

gra planszowa dla czterech osóbNie od dziś wiadomo, że najlepiej dziecko uczy się wtedy, kiedy tego nie dostrzega. Zwłaszcza w czasie, kiedy uczęszcza jeszcze do przedszkola większość rzeczy, których ma się nauczyć powinno być przekazane w przystępnej, lekkiej formie. Podczas zabawy na przykład w łamigłówki mogą rozwijać się procesy myślowe, ale dziecko czuje, że uczestniczy w czymś zajmującym. To ważne, bo wówczas chętniej bierze udział w lekcji. Grając dziecko uczy się:

  • logicznego myślenia
  • koordynacji ruchowej
  • liczenia
  • rozwiązywania problemów
  • współpracy z innymi
  • sztuki kompromisów
  • informacji na konkretne tematy

Coraz więcej ludzi docenia gry planszowe, ponieważ tworzone są naprawdę ciekawe rozwiązania. Takie zabawki bawią dzieci, ale także całkiem realnie zwiększają ich umiejętności przydatne potem w dorosłym życiu. Zależnie od charakteru gry może ona wpływać na zdolność zachowania się w społeczeństwie, kontrolowanie emocji, znajdowanie rozwiązania problemów. Warto dobrać zabawki, które będą rozwijały różne obszary funkcjonowania.

Łamigłówki i gry planszowe budzą kreatywność

gra planszowaNie zawsze w przedszkolu jest czas, aby przeprowadzać różnorodne zabawy. Zwłaszcza w zerówce są już konkretne, wcale nie małe, wymagania odnośnie tego, czego dziecko ma się nauczyć przed pójściem do szkoły. Niemniej jednak panie przedszkolanki często starają się różnicować dzieciom zajęcia. Robią to jednak w miarę swoich ograniczonych możliwości, również finansowych. Wiadomo bowiem, że gry planszowe wcale nie należą do tanich rozrywek i w przedszkolu nieczęsto pojawiać się będą nowe. Poza tym spora część z nich wymaga jednak, aby dziecko lub najwięcej kilkoro dzieci bawiło się razem z dorosłym. Nie jest to możliwe do zrealizowania przy kilkunastoosobowej grupie. W domu natomiast można, a nawet trzeba, starać się starszaka dalej rozwijać. Można w tym celu odwiedzić sklep z grami planszowymi i wybrać spośród coraz większej liczby propozycji edukacyjnych. Obecnie można je kupić w wielu miastach, nie tylko w Warszawie. Sklep taki zaoferuje na pewno nie tylko łamigłówki, ale też gry oparte na najróżniejszych zasadach. Niektóre będą wymagały większej ilości ruchu, inne myślenia, a jeszcze inne wspólnego wykonania czegoś z drugą osobą.

Pokazy iluzji jako celebracja ważnego momentu

iluzjonista wykonuje pokaz magiiŻycie starszaka to jednak nie tylko nauka. Powinno w nim od czasu do czasu znaleźć się coś takiego, co będzie długo wspominał. Takim wydarzeniem mogą być dla dziecka pokazy magii. Może to być dla nich rozrywka na przykład z okazji dnia dziecka albo innego święta. Z pewnością iluzjonista zechce dać pokazy dla większej grupy dzieci w przedszkolu. Mamy także mogą zadbać, aby magik znalazł się na zorganizowanym przez nie przyjęciu. Dziecko mające urodziny na pewno bardzo ucieszy się z niespodzianki, jaką będą pokazy iluzji. Na starszakach duże wrażenie robią rzeczy tak widowiskowe, których w dodatku nie mogą sobie rozumem wyjaśnić. Jeśli wynajmie się taką usługę na urodzinowy bal swojego dziecka, to na pewno nie tylko ono, ale wszystkie zgromadzone dzieci będą żywo interesować się show. Iluzjonista może pokazywać jak wyciąga coś sprzed chwilą pustego kapelusza. Może znaleźć kartę, którą wybrało któreś dziecko i robić inne rzeczy. Najważniejsze jest jednak jego podejście do dzieci. Liczy się fakt, czy potrafi z nimi nawiązać kontakt. Dla dorastających dzieci bowiem duże znaczenie ma branie w czymś udziału. Jeżeli będą czuły, że są częścią spektaklu, to wykażą znacznie większe zainteresowanie niż wtedy, kiedy ktoś po prostu będzie pokazywał im sztuczki.


Warte uwagi informacje dotyczące tematu dostępne są na:

  • Egodziecka.pl – portal internetowy skierowany do rodziców
  • Panzabek.pl – strona internetowa iluzjonisty z Warszawy wykonującego pokazy magii
  • Morion – sklep online sprzedający gry planszowe i łamigłówki

Podsumowanie

Do prawidłowego funkcjonowania trzeba zapewnić dziecku odpowiednią ilość zabawy, ale także nauki. Najlepiej kiedy te proporcje są odpowiednie, a można także starać się połączyć jedno z drugim. Od czasu do czasu warto też dziecko zaskoczyć jakąś miłą, pasjonującą niespodzianką. Z pewnością będzie szczęśliwe i wdzięczne.