Przejdź do treści

Badania gruntu pod budowę domu

Od pierwszej połowy 2012 roku każdy inwestor planujący rozpoczęcie inwestycji budowlanej jest zobligowany do przeprowadzenia badań gruntu na działce na której stanie zaplanowany przez niego budynek. Dotyczy to również osób planujących budowę wymarzonego domku jednorodzinnego.

Jaki rodzaj badań gruntu musisz wykonać?

badania gruntu poznańDo wykonania badania geotechnicznego pod inwestycję jaką jest budowa domu jednorodzinnego skłaniają nie tylko przepisy ale także zdrowy rozsądek. Taka ekspertyza wykonana przez specjalistów pozwoli na ocenę wysokości wód gruntowych oraz ich tendencje do podtopień oraz rozeznać się w warstwach ziemi i ich rodzajach, dzięki czemu już na etapie rysowania projektu można uniknąć wielu problematycznych sytuacji oraz wcześniej wziąć pod uwagę wykorzystanie innych rozwiązań. Firmy wykonujące badania gruntu poznań nie jest tu wyjątkiem, można znaleźć w sieci lub poprosić osobę projektującą o polecenie odpowiedniego biura. Zazwyczaj pracownik takiej firmy w ciągu kilku dni pojawia się na określonej działce lub umawia z jej właścicielem. Jednak na wyniki ekspertyzy trzeba poczekać. Jest to o tyle ważne, że bez nich nie można uzyskać pozwolenia na budowę, a więc jeśli nie zostaną wykonane odpowiednio wcześnie, mogą opóźnić rozpoczęcie prac. Wykonanie podstawowych badań gruntu to wydatek rzędu 300-600 zł za odwiert, a konieczne jest wywiercenie co najmniej 3 otworów próbniczych, tak aby pokrywały się one z umiejscowieniem budynku na działce.

Trzeba także pamiętać, że teren pod budynek jednoosobowy zazwyczaj mieści się w pierwsza grupie badań geologicznych. Jednak jeśli obok budynku ma powstać przydomowa oczyszczalnia ścieków, nadzór projektowy może zlecić bardziej zaawansowane ekspertyzy geotechniczne wymagające dodatkowych badań i odwiertów.