Przejdź do treści

Badanie u trychologa – jak wygląda?

  • przez

Trycholog to specjalista zajmujący się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób włosów i skóry głowy. To rzadka specjalizacja, ale niezwykle potrzebna. Przybywa bowiem osób, które chcą walczyć z wypadaniem włosów czy łysieniem. Jak wygląda badanie w gabinecie trychologa?

W jaki sposób trycholog bada włosy?

badanie trychologiczneSama trychologia jest dziedziną medycyny stosunkowo nową. Wyłoniła się z dermatologii, a jej podstawy stworzyli angielscy uczeni w XIX wieku. Dziś specjalistów zajmujących się diagnozowaniem chorób włosów i skóry głowy jest coraz więcej. Powstają specjalistyczne gabinety, a nawet kliniki trychologiczne. Trafiają do nich pacjenci, u których problemem jest wypadanie włosów, łupież czy łysienie. Po rozmowie wstępnej lekarz zaprasza pacjenta na badanie trychologiczne. Wykonywane jest ono specjalną mini-kamerą. Pomocny w tym zakresie jest również elektroniczny mikroskop, pod którym specjalista ogląda strukturę włosa. Na tej podstawie jest na przykład w stanie ocenić, w jakiej jest fazie wzrostu (jest to bardzo cenna informacja diagnostyczna). Trycholog z uwagą ogląda również skórę głowy. Ocenia, czy nie jest przesuszona oraz podrażniona. Sprawdza również stan mieszków włosowych. Dzięki specjalistycznym urządzeniom jest w stanie zajrzeć w ich głąb. Niektóre z tych specjalistycznych sprzętów podłączone są do komputera, dzięki czemu lekarz może za pomocą obrazu poinformować pacjenta o istocie jego problemu. Pozwalają one również kontrolować proces leczenia i pokazywać jego efekty.

Poradę z zakresu trychologii ma w swojej ofercie coraz więcej specjalistycznych placówek. Nie chodzi tu bowiem wyłącznie o kwestię estetyki, ale też dobrego samopoczucia. Badanie trychologiczne może pomóc wykryć wiele problemów, o których istnieniu nie dowiemy się od lekarzy innych specjalizacji.