Przejdź do treści

Blacha żarowytrzymała – właściwości

Obecnie na rynku znajduje się wiele rodzajów stali. Każdy typ sprawdzi się w innych warunkach. Co więcej, każdy z nich jest dodatkowo zabezpieczany. Dzięki temu wydłuża się ich żywotność, która sięga nawet ponad stu lat. W związku z tym stosowane są przez wiele osób, co łączy się z tym, że są łatwo dostępne, a ich ceny są bardzo zróżnicowane.

Zalety blach żarowytrzymałych

blachy żarowytrzymałeW dzisiejszych czasach wyróżnia się stal żaroodporną oraz żarowytrzymałą. Pierwsza z nich jest odporna na działanie gazów utleniających, głównie przy wysokich temperaturach. Z kolei druga z nich charakteryzuje się zdolnością do przenoszenia naprężeń mechanicznych w wysokich temperaturach. Fachowcy nazywają to odpornością na pełzanie. Dzięki temu można stosować dodatkowe stopy do stali, takie jak: chrom, glin, czy krzem. Blachy żarowytrzymałe mogą być stosowane w wielu urządzeniach. Szczególnie w tych częściach, które są bardzo obciążane. Sprawdzą się w przemyśle chemicznym, naftowym, a także przy budowie pieców. Wiele rodzajów stali żarowytrzymałej jest odporna również na działanie atmosfer nawęglających, azotujących, a także węgloazotujących. Wiele firm stosuje ją również w urządzeniach, które muszą pracować w wysokich temperaturach. Ponadto dzięki temu, że ma tyle zalet i jest często wykorzystywana, jest również łatwo dostępna. Oczywiście jej ceny zależą od tego, jaki rodzaj chce się wykorzystać, a także jaką ilość. W związku z tym decydując się na zakup stali żarowytrzymałej warto wcześniej określić wszystkie swoje wymagania i dopiero udać się do producenta, by ją zakupić.

Blachy żarowytrzymałe są bardzo popularne. Wykorzystywane są przed różne firmy w ekstremalnych warunkach. Oczywiście wcześniej są odpowiednio zabezpieczane. Dzięki temu sprawdzają się przez wiele lat. Nie trzeba przejmować się tym, że części z nich wykonane szybko się popsują i trzeba będzie je wymieniać.