Przejdź do treści

Co powinno się znaleźć na stacji kontroli pojazdów?

Jak wszystkie osoby zmotoryzowane dobrze wiedzą stacja kontroli pojazdów jest dość specyficznym miejscem, które musi posiadać odpowiedni wyposażenie. W niniejszym artykule przybliżę troszkę temat dotyczący wyposażenia stacji kontroli oraz usług świadczonych przez warsztaty samochodowe.

Stacja kontroli pojazdów odwiedzana co rok

stacja kontroli pojazdówJak sami dobrze wiemy są takie miejsca, które należy odwiedzać co roku. Jednym z takich miejsc jest stacja kontroli pojazdów. Na stacji kontroli pojazdów sprawdzany jest stan techniczny naszego pojazdu. Jeśli stan techniczny nie budzi zastrzeżeń bez problemu otrzymamy pozwolenie na dalszą jazdę po drogach publicznych. Gorzej jest w przypadku, gdy stan budzi zastrzeżenia bądź też samochód jest jeżdżącym wrakiem. Jeśli z usterkami można jeszcze pojeździć diagnosta wystawi nam odpowiedni dokument z terminem 14 dni na naprawę usterek. W przypadku, gdy pojazd jest w tragicznym stanie i w znacznym stopniu zagraża bezpieczeństwu na drodze dowód rejestracyjny jest zatrzymywany a właściciel pojazdu jest zobowiązany do naprawy usterek i przebycia ponownej kontroli stanu technicznego pojazdu. Osobiście uważam, że stacja diagnostyczna jest potrzebna i warto z niej skorzystać także w przypadku, gdy chcemy zakupić pojazd. W przypadku, gdy na stacji okaże się, że wszystko jest w porządku możemy z czystym sumieniem dokonać zakupu.

Terminale płatnicze ułatwiają korzystanie ze stacji diagnostycznych

płatnicze terminale posKażdemu z nas niejednokrotnie zdarzyło się nie wziąć ze sobą gotówki. W takich przypadkach bardzo często zakupy są albo utrudnione albo niemożliwe – dlatego, że wiele sklepów nadal nie oferuje płatności kartą. A jak sprawa wygląda w przypadku stacji diagnostycznych? Większe stacje kontroli na szczęście są wyposażone w terminale pos. Jeśli wiemy, że nie mamy pieniędzy warto skorzystać z usług stacji diagnostycznej położonej w większej miejscowości, gdyż jest tam większe prawdopodobieństwo płatności kartą. Dlaczego niektóre stacje jeszcze nie korzystają z tego udogodnienia? Jest kilka powodów:

 • koszt zakupu terminala płatniczego
 • koszt utrzymania terminala (rolki z papierem, połączenie z centralą itp.)
 • opłata za transakcje wykonywane za pomocą terminala (prowizja
 • konieczność przeszkolenia pracowników z obsługi urządzenia

Sprawa komplikuje się, gdy chcemy skorzystać z usług stacji kontroli pojazdów w mniejszej miejscowości. Zdarza się wtedy, że nie mamy jak zapłacić za przegląd ponieważ stacja nie oferuje płatności kartą a my nie posiadamy przy sobie gotówki.

Warsztat samochodowy – miejsce przeznaczenia po nieudanym przeglądzie

stary warsztat samochodowyJeśli nasz pojazd nie przejdzie przeglądu technicznego konieczna okazuje się wizyta u mechanika. W warsztacie samochodowym zostanie wykonana usługa naprawy uszkodzonych elementów pojazdu, dzięki czemu samochód tym razem przejdzie przegląd techniczny i będzie można z niego korzystać. Warto pamiętać, że jazda samochodem z uszkodzonymi podzespołami jest bardzo niebezpieczna a w przypadku niektórych uszkodzeń wręcz niemożliwa (awaria skrzyni biegów, uszkodzenie silnika itp.). Najczęściej spotykane uszkodzenia pojazdów trafiających do warsztatów samochodowych to między innymi:

 • uszkodzenia układu hamulcowego
 • uszkodzenia układu jezdnego (urwane koło itp.)
 • uszkodzenia amortyzatorów lub wahaczy na wskutek wjechania w dziurę
 • uszkodzenie skrzyni biegów
 • uszkodzenie silnika (pęknięcie uszczelki pod głowicą itp.)
 • uszkodzenie elektryki pojazdu

Są to uszkodzenia z którymi należy niezwłocznie pojawić się w serwisie, w przeciwnym wypadku może się okazać, że samochód stanie w trasie i pozostanie nam tylko autoholowanie bądź laweta.


Dokładniejsze informacje na ten temat są dostępne na:

 • X-Motorsport – strona internetowa stacji kontroli pojazdów z Bydgoszczy
 • Moto.pl – portal internetowy z wiadomościami i artykułami motoryzacyjnymi
 • Auto ABC – strona internetowa firmy zapewniającej auto pomoc w Warszawie
 • Terminalekartowe.pl – witryna internetowa prezentująca płatnicze terminale pos

Podsumowanie tematu

Jak widać na stacji kontroli pojazdów lepiej nie pokazywać się z niesprawnym pojazdem – czasem można narobić się tylko problemów. Przed każdym przeglądem warto moim zdaniem udać się do mechanika w celu usunięcia usterek przez które pojazd mógłby nie przejść przeglądu.