Przejdź do treści

Co powinno się znaleźć w domu pasywnym?

Obecnie coraz większą wagę przykłada się do ekologicznego życia. Ekologia nie polega już tylko na segregowaniu śmieci czy podróżowaniu rowerem. Konieczność oszczędzania energii odbija się również w budownictwie. Takim rozwiązaniem są obecnie domy pasywne. Głównym zamysłem takiego budownictwa jest oszczędność energii. Energia jest surowcem bardzo drogim i trudnym do odnowienia, dlatego współczesne budownictwo stara się ograniczyć jej zużycie.

Domy pasywne w praktyce

dom pasywny z drewnaDomy pasywne są to obiekty budowlane, których główną cechą są bardzo dobre warunki izolacyjne. Wszystkie elementy zastosowane w takim obiekcie maja na celu zminimalizowanie zużycia energii. Jak wykazują badania domy takie mogą potrzebować nawet ośmiokrotnie mniej energii. Idea ta jest stosunkowo nowa myśl współczesnego budownictwa. Pierwszy taki obiekt powstał na terenie Niemiec. Można powiedzieć że domy pasywne to domy energooszczędne. Jednak nie każdy dom energooszczędny może być domem pasywnym. Budynki pasywne wykorzystują energię powstałą w wyniku promieniowania słonecznego w sposób bierny. Nie wykorzystuje się żadnych aktywnych instalacji. Rozwiązania te pozwalają na redukcję zapotrzebowania ciepła. W związku z tym w takich domach nie montuje się tradycyjnych systemów ogrzewania, zamiast tego dogrzewa się tylko wentylacją. Jednakże Polskie warunki wymagają by w budynku znajdowały się niewielkie elementy grzewcze. Główne cechy takiego budownictwa to:

 • niskie zapotrzebowanie na energię,
 • maksymalizacja zysków energetycznych,
 • ograniczenie strat ciepła,
 • nieprzepuszczająca powietrza zewnętrzna powłoka budynku,
 • niski współczynnik przenikania ciepła

W Polsce budownictwo to nie jest jeszcze rozpowszechnione. Pierwszy tego typu budynek powstał w 2011 roku pod Wrocławiem. Szacuje się, że koszt budowy takiego domu jest o około 8-15% wyższy niż standardowa budowa. Aby dom taki spełniał swoją funkcję wymagane jest by stosować w nim odpowiednie rozwiązania.

Rekuperacja w warunkach domowych

rekuperacja domowaJest to główny sposób bilansujący zapotrzebowanie na ciepło. Rekuperacja jest to taki rodzaj wentylacji, który pomaga odzyskać ciepło. System taki odzyskuje ciepło z raz już ogrzanego powietrza. Powietrze usuwane z pomieszczenia zanim zostanie usunięte na zewnątrz budynku ogrzewa powietrze, które dopiero zostało do budynku pobrane. W taki sposób w pomieszczeniach jest zawsze świeże powietrze, które raz ogrzane nie marnuje się. Tak samo powietrze działa latem. Z zewnątrz pobiera ciepłe powietrze, które zostaje schłodzone przez powietrze wyrzucane na zewnątrz. Takie rozwiązanie gwarantuje przez cały rok świeże powietrze w budynku bez przeciągu czy konieczności otwierania okien. Zmniejszają się także koszty ogrzewania. System ten filtruje powietrze dzięki czemu jest ono pozbawione zanieczyszczeń czy owadów. Taka wentylacja pozwala zaoszczędzić, gdyż nie ma konieczności instalacji klimatyzacji, która wykorzystuje mało ekologiczny agregat wody lodowej. W takim budownictwie często stosowana jest również fotowoltaika. Jest to dziedzina nauki, której celem jest przetwarzanie promieni słonecznych w energię elektryczną. Są to, obecnie coraz częściej spotykane, panele słoneczne. Sama instalacja jest stosunkowo droga jednak duże walory ekonomiczne i ekologiczne przekonują do niej coraz większa rzeszę osób.

Pompy ciepła do domu

pompa ciepła w domuDomy pasywne dzięki rekuperacji nie wymagają instalacji pompy ciepła. Jest to maszyna, która wymusza przepływ mas powietrza. W taki sposób zaburza się naturalny schemat działania, proces ten należy przeprowadzić przy użyciu siły mechanicznej. Najczęściej stosuje się je w:

 • chłodziarkach,
 • klimatyzatorach pomieszczeń,
 • chłodnictwie,
 • ogrzewaniu pomieszczenia ciepłem z gruntu,
 • podgrzewaniu wody użytkowej

Rozwiązania takie stosuje się bardzo często w nowoczesnym budownictwie. Mogą być zastosowane zarówno na Śląsku jak i Mazowszu. Nie ma co do nich ograniczeń. Jednak ich działanie powoduje koszty dla właścicieli. Takich kosztów nie generuje rekuperacja, która siłami natury daje ten sam efekt w pomieszczeniu co pompa ciepła.


Ciekawe informacje dotyczące tematu są dostępne na:

 • Muratorplus.pl – serwis internetowy poświęcony zagadnieniom budowlanym
 • Animo – witryna internetowa firmy sprzedającego bramy garażowe i drzwi wewnętrzne
 • RW Instal – strona internetowa przedsiębiorstwa oferującego fotowoltaikę i pompy ciepła

Podsumowanie

Ekologiczny styl życia przenika do różnych dziedzin życia. Wydaje się, że konieczność stosowania takich rozwiązań to już tylko kwestia czasu. Nie ma jednak wątpliwości, że domy pasywne są nie tylko przyjazne dla środowiska naturalnego, ale także dla portfela właścicieli. Dlatego przewiduje się, że rozwiązania takie będą coraz szerzej stosowane w budownictwie.