Przejdź do treści

Co znajdziemy na cmentarzu oprócz nagrobków?

Specyficzny, nieco nostalgiczny i uroczysty charakter cmentarzy wymaga odpowiedniej zabudowy. Są to miejsca bardzo spójne, pozbawione niepotrzebnych elementów i niestosownych rozwiązań. Dominują tam pomniki, jednak nie są jedynymi elementami cmentarzy.

Jakie nagrobki dominują na cmentarzach?

nagrobkiZe względy na specyficzny klimat i dostępność materiału w Polsce dominują nagrobki granitowe. Nie sprawdzają się tutaj płyty marmurowe, ponieważ szybko zostałyby zniszczone przez deszcz, zmatowiały i zwietrzały. Marmur to skała zasadowa, która w kontakcie z wodą i mrozem szybko ulega erozji. Granit to materiał łatwo dostępny, prosty w obróbce, polerowaniu i cięciu. Jest bardzo wytrzymały i kwasoodporny. Występuje w różnych kolorach– od niemal białego, przez szary, zielony, różowy, czerwony po ciemnoszary. Do wytworzenia nagrobków stosuje się granit Chiński, Polski lub eksportowany. Ten pierwszy uchodzi za najgorszy i często producenci (zwłaszcza nagrobków luksusowych) nie mają go w swojej ofercie. Granit Chiński ma też swoich zwolenników, którzy twierdzą, że nie różni się on od innych pod względem jakości, za to jest znacznie tańszy. Częstym widokiem na cmentarzach są nagrobki podwójne. Ich największą zaletą jest to, że wykup podwójnego miejsca gwarantuje bliskim spoczywanie obok siebie. To ważna kwestia biorąc pod uwagę malejącą liczbę miejsc na cmentarzach w dużych miastach. Teoretycznie podwójny nagrobek jest kosztowny, jednak dwa nagrobki pojedyncze wychodzą mimo wszystko drożej.

Ławki betonowe i inne elementy zabudowy cmentarza

ławki betonoweWidok ławek na cmentarzu jest dosyć częsty. To miejsce w którym mogą przysiąść osoby starsze, które są schorowane i trudno im stać chociażby podczas dnia Wszystkich Świętych. Zmarli bywają jedynymi bliskimi seniorów, wobec tego ci często odwiedzają ich nagrobek i przesiadują godzinami wspominając dawne czasy. Z ławkami dobrze komponują się donice betonowe. To część ozdobna wypełniona kwiatami np. wzdłuż alej lub przy wejściu na cmentarz. Zieleń pełni istotną rolę na cmentarzach – sprawia, że są one bardziej przyjazne, a mniej mroczne i przygnębiające. Dobrze komponują się z betonowymi zabudowaniami, a wysokie drzewa chronią pomniki przed silnym wiatrem i uszkodzeniami. Z tego też powodu na cmentarzach występują betonowe donice i inne elementy z tego surowca. Przede wszystkim są trwałe i nie rozkradną ich złodzieje, więc posłużą przez wiele lat.

Ogrodzenia betonowe i inne występujące na cmentarzach

ogrodzenie betonoweNa cmentarzach spotykane są różne rodzaje ogrodzenia. Kiedyś ze względu na niską cenę i kiepski wybór dominowały siatki. Obecnie często wymienia się je na ogrodzenia betonowe, a niekiedy nawet kute. Jest to spowodowane głównie ich trwałością, czego nie można powiedzieć o siatce. Niekiedy w ramach oszczędności front cmentarza przylegający np. do ulicy otacza eleganckie ogrodzenie, zaś kolejne części wykonane są już z siatki. Stare, przedwojenne cmentarze otacza często mur ceglasty, oraz potężna żeliwna brama. Płoty betonowe znajdują zastosowanie na cmentarza głównie dzięki solidnemu wykonaniu, wysokiej estetyce i ochronie. Innymi elementami betonowymi często znajdującymi się na cmentarzach są:

  • wazony,
  • śmietniki,
  • rzeźby.

Dodatkowo komponują się z pozostałymi elementami zabudowy i w swojej prostocie i surowości pasują do tego miejsca.


Tekst powstał z pomocą stron:


Podsumowanie

Cmentarze są obszarami bardzo specyficznymi, w których nie ma miejsca na rzeczy niepotrzebne. Zarówno zabudowanie, nagrobki jak i zieleń są tam spójne i współgrają z poważnym i nostalgicznym panującym tam charakterem.