Przejdź do treści

Czy agencja pracy tymczasowej pomoże w znalezieniu pracy?

Wielu ludzi miesiącami bezskutecznie szuka pracy. Powodem może być brak dostatecznego doświadczenia czy wykształcenia. Czasami też przyczyną są zbyt wysokie wymagania, co do stanowiska. Co robić w sytuacji, kiedy nie może się długo znaleźć zatrudnienia? Czy agencja pracy tymczasowej to dobre wyjście?

Agencja pracy tymczasowej – jak może pomóc?

agencja pracy tymczasowejNa rynku działa wiele firm, które zajmują się zbieraniem ofert pracy. Nawiązują one współpracę z przedsiębiorstwami i oferują im pracowników, których uda się zrekrutować. Chętnie zatrudniani przez agencje są na przykład pracownicy ze wschodu. Często wśród ofert są wszelkiego rodzaju prace fizyczne, albowiem to w takich miejscach rotacje pracowników są największe. Jak sama nazwa wskazuje, agencja oferuje najczęściej prace na jakiś czas. Nie można raczej liczyć na warunki, które zaspokajałyby ambicje na dłuższy czas. Pozwalają one jednak ludziom czasami odbić się od dna, kiedy na szybko potrzebują jakiegoś zajęcia. Agencja pomoże:

  • znaleźć tymczasową posadę
  • podeśle aktualne oferty
  • ustalić, co kandydata konkretnie interesuje
  • zapewni ochronę na czas wykonywania pracy
  • będzie pilnować praw pracowników

Kiedy pracuje się z ramienia agencji, korzystne jest to, że ma się pewność, iż żadna firma człowieka raczej nie wykorzysta. Z wszelkimi problemami można się zgłosić do koordynatorów z ramienia agencji i oni pomogą je rozwiązać. Minusem jest zaś to, że taka firma rekrutacyjna najczęściej nie oferuje zbyt wysokich zarobków. Prace, które wymagają wyższych kwalifikacji zwykle są łatwiej obsadzane i firmy rzadziej zatrudniają takiego pośrednika do poszukiwania pracowników. To się jednak również zdarza, więc czasami warto sprawdzić w różnych agencjach. Może akurat poszukują ludzi o bardzo konkretnych zdolnościach, których jest niewielu na rynku i dlatego przedsiębiorstwo korzysta z pomocy agencji.

Czy leasing pracowniczy jest korzystny dla pracownika?

leasing pracowniczy w biurzeJeśli chodzi jeszcze o kwestie leasingu, bo właśnie w takiej formie zatrudniani są pracownicy przez agencje pracy tymczasowej, to nie zawsze jest on opłacalny. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim kwestie finansowe, ale także dotyczące opieki zdrowotnej, urlopów i tak dalej. Pracownik tymczasowy zazwyczaj ma niewiele praw. Z tego właśnie względu zatrudnianie się na stałe w takim charakterze nie jest zbyt opłacalne, chyba że osoba przejdzie do firmy już jako jej pełnoprawny pracownik. To się nieraz zdarza, jeżeli taka osoba się sprawdzi. Początkowo jednak nie ma co liczyć, że agencja pracy tymczasowej zaoferuje pracownikowi wysokie wynagrodzenie. Musi bowiem także sama zarobić. Poza tym pracownicy zatrudniani jedynie na kilka miesięcy nie są tak bardzo cenni z punktu widzenia pracodawcy. Wolałby on mieć grupę stale zatrudnionych osób, bo takich nie trzeba ciągle szkolić. Jest to zrozumiałe. Każde szkolenie to przecież dodatkowy wydatek związany nie tylko z tym, że trzeba zapewnić osobę wdrażającą czy materiały, ale też z tym, że taki pracownik będzie na początku mniej produktywny.

Kursy językowe za granicą – przydadzą się

zajęcia na kursie językowymCo zrobić, aby zwiększyć swoje możliwości na rynku pracy? Można chodzić po agencjach czy zgłosić się do Urzędu Pracy, jednak najlepiej jednocześnie starać się rozwijać. Dodatkowe kompetencje na pewno będą docenione przez potencjalnych pracodawców. Jedną z tych potrzebnych niemal wszędzie jest władanie językami obcymi. Język angielski to teraz właściwie bezwzględna konieczność. Ciężko znaleźć firmę, w której nie będzie on zupełnie potrzebny. Władając językami, można też liczyć na wyższe stanowiska. Obozy językowe będą więc świetnym wyjściem, jeżeli chce się szybko opanować jakiś język obcy. Oczywiście, może nie być stać człowieka na tak duży wydatek, a więc wtedy warto podszkolić umiejętności językowe samodzielnie. Do różnych miejsc pracy przydadzą się także różne inne kompetencje. Warto robić dodatkowe kursy, aby być pożądanym pracownikiem. Wówczas role się trochę odwracają i to firma szuka pracownika, a nie pracownik firmy.

 


Szczegółowe informacje dotyczące poruszanych zagadnień:

  • Paretti – witryna internetowa firmy rekrutacyjnej oferującej outsourcing pracowniczy
  • Tasso – strona internetowa agencji pracy tymczasowej działającej w Bydgoszczy
  • Hrc.pl – portal internetowy poświęcony pracy i zarządzaniu zasobami ludzkimi

Podsumowanie

Nie warto ograniczać się w szukaniu zatrudnienia. Agencja pracy tymczasowej może być jedną z dróg do znalezienia zajęcia na jakiś czas. Nie powinno się jednak ograniczać swoich działań jedynie do niej.