Przejdź do treści

Czy odkurzacz centralny do sprzątania biura to dobre rozwiązanie?

Biura wymagają szczególnej dbałości o czystość, ponieważ często pojawiają się tam klienci, którzy wrażenia na temat profesjonalizmu także biorą z otoczenia. Także kontrahenci nie chcieliby prowadzić rozmów w brudnym czy broń Boże śmierdzącym pomieszczeniu. Wiadomo, że o większą przestrzeń biurową należy troszczyć się w inny sposób niż o tę domową. Do firmy będzie potrzeba lepszego, bardziej wydajnego sprzętu, który długo posłuży i będzie się sprawdzał do sprzątania każdego pomieszczenia.

Czy odkurzanie centralne sprawdzi się wszędzie?

odkurzacz centralny Do sprzątania pomieszczeń biurowych potrzeba specjalnego sprzętu, jednak nie w każdym przypadku konieczny i przydatny będzie odkurzacz centralny. Wydaje się, że do mniejszych biur zdecydowanie lepszy będzie duży odkurzacz na kółkach, który będzie można po prostu przesuwać po całej przestrzeni firmy. Zalety odkurzania centralnego:

  • brak hałasu
  • dokładniejsze odkurzanie, bo pyłki nie unoszą się w powietrzu
  • brak konieczności przenoszenia z miejsca na miejsce
  • bardziej wytrzymały, dłużej posłuży
  • rzadka konieczność opróżniania zbiornika z nieczystościami
  • ma dużą moc ssącą

Plusów posiadania takiego sprzętu jest, jak widać, sporo. Wadą jest natomiast wysoki koszt w porównaniu ze zwykłym, nawet luksusowym modelem odkurzacza. Nie zawsze warto ten wydatek ponosić i nie zawsze jest taka możliwość. Jeżeli biuro jest wynajmowane, to nie ma możliwości, aby zamontować tam instalację do centralnego odkurzania. Podobnie, jeśli budynek, w którym mieści się przedsiębiorstwo jest mały, to taka duża jednostka sprzątająca nie znajdzie tam zastosowania. Odkurzacz centralny sprawdzi się natomiast doskonale w rozległych przestrzeniach, budynkach piętrowych, wszędzie tam, gdzie używanie urządzenia na kółkach byłoby kłopotliwe i irytujące. Dzięki takiemu systemowi odetchnąć mogą także alergicy, bo nie nawdychają się roztoczy.

Odkurzacze centralne w porównaniu z przemysłowymi

odkurzacz centralnyOdkurzacz przemysłowy to oczywiście niższa cena niż system centralny. Można taki kupić już nawet za trzysta czy pięćset złotych. Warto dobrać go do rozmiarów wnętrz. Jest mniej poręczny, ale do odkurzania niezbyt rozległej przestrzeni zupełnie wystarczy. Moc ssącą ma też całkiem dobrą, więc powinien dobrze wyczyścić wszystkie podłogi. Być może jakość sprzątania będzie trochę niższa, ponieważ pyłki mimo wszystko mogą się w powietrzu unosić, jednak w przestrzeni biurowej nie powinno to stanowić większego problemu. Chodzi przecież tylko o to, aby pomieszczenia wyglądały schludnie, a nie, aby były wyczyszczone na błysk. Sprzątanie biur nie wymaga zastosowania aż tak specjalnego sprzętu. Często dobrym pomysłem jest zlecenie tych czynności firmie sprzątającej i cieszenie się zawsze doczyszczonym biurem. Można znaleźć wiele takich usług we Wrocławiu i nie tylko. Takie usługi będą z powodzeniem realizowane za pomocą odkurzaczy centralnych. W przestrzeni kancelarii czy sekretariatu hałas towarzyszący sprzątaniu także nie powinien stanowić najmniejszego problemu. Poza tym przemysłowy sprzęt powinien posłużyć przez całkiem długi czas.

Czyszczenie posadzek odkurzaczem

sprzątanie biuraOdkurzacz może posłużyć także do wciągania śmieci zgromadzonych na posadzce, nie tylko do czyszczenia dywanów i wykładzin. Wstępne usunięcie zanieczyszczeń powoduje, że potem łatwiej umyć podłogę na mokro. Tutaj może pojawić się problem właśnie z wspomnianymi już pyłkami ze zwykłego odkurzacza, które zawsze i tak w jakiejś ilości osadzą się na podłodze. Jest to jednak mankament, który można z powodzeniem usunąć mopem lub mokrą szmatką. Odkurzacz ma dużą moc, więc lepiej wciąga kurz, a poza tym zanieczyszczenia nie wydostają się na zewnątrz. Jest on też bardziej wytrzymały, bo może posłużyć nawet około trzydziestu lat, jeżeli właściciel będzie o niego dobrze dbał. Nie wymaga też tak częstej wymiany worków i nie produkuje takiego hałasu jak zwykły, o ile instalacja jest dobrze zrobiona. Minusem systemu centralnego odkurzania może być natomiast kosztowna naprawa w razie awarii bądź złego zamontowania instalacji. Niestety, miałem wątpliwą przyjemność doświadczyć tego na Śląsku, kiedy tak zwany „”fachowiec”” spartaczył robotę w domu na sprzedaż.


Wartościowe źródła informacji związanych z tematem:

  • Odkurzaj.eu – witryna internetową firmy sprzedającej centralne odkurzacze na Śląsku
  • Egospodarka.pl – portal internetowy poświęcony biznesowi i gospodarce
  • Cleanmind.pl – strona internetowa firmy sprzątającej z Wrocławia oferującej czyszczenie posadzek i sprzątanie biur

Podsumowanie

Małe przestrzenie biurowe nie potrzebują tak drogiego sprzętu, jakim jest odkurzacz centralny. Zdecydowanie wystarczy w nich urządzenie do celów przemysłowych. Jeżeli jednak firma jest sporych rozmiarów, to montaż takiej instalacji może być bardzo przydatny.