Przejdź do treści

Czy prawnik musi znać języki obce?

Języki obce zyskują na znaczeniu w różnych dziedzinach życia. Świat kurczy się dzięki powszechności Internetu i zapośredniczonej komunikacji. Coraz bardziej konieczne stają się więc umiejętności językowe, aby móc się porozumiewać z ludźmi bez ograniczeń.

Obsługa prawna firm a znajomość języków

prawnicy zapewniający obsługę prawną firmW wielu zawodach od dawna konieczne jest znanie obcego słownictwa, w innych dopiero taka konieczność zaczyna być obserwowana. Prawnicy jak dotąd nie mają przymusu, aby znać chociażby język angielski. Oczywiście, firma poszukująca pracownika może sobie życzyć, aby władał on jakimś konkretnym językiem, ale zakładając własną kancelarię prawniczą nie trzeba koniecznie mówić płynnie po angielsku. Jeżeli jednak chce się mieć bardziej konkurencyjną pozycję na rynku, to może być wskazane, aby nauczyć się chociaż jednej obcej mowy. Klientem prawnika może być całe przedsiębiorstwo. Wiadomo natomiast, że stosunkowo częściej stała opieka prawna wyda się niezbędna w firmie o szerszym zasięgu. Chętniej z takich usług korzystają działalności międzynarodowe, ponieważ funkcjonują w zetknięciu z taką ilością przepisów prawnych, że potrzebują bieżącego nad nimi nadzoru. Czasami jeden krok może bowiem drożej kosztować niż bieżące zatrudnianie radcy prawnego, aby był pomocny, kiedy zajdzie taka potrzeba. Prawnikowi natomiast powinno zależeć, aby mieć jak najwięcej stałych klientów, bo dzięki nim może się utrzymać i nie martwić o przyszłość.

Prawnik dla firmy – zakres usług

prawnik podczas rozprawyKonieczność znajomości języka wynika więc z tego, z jakimi firmami się współpracuje. Można zamknąć się na zagraniczne koncerny i służyć pomocą jedynie polskim przedsiębiorstwom, jednak jest to działanie ryzykowne. Coraz więcej również polskich firm próbuje bowiem swoich sił na arenie międzynarodowej i potrzebują one pomocy także w dziedzinie zagranicznego prawa. Czego można oczekiwać w ramach obsługi prawnej firmy:

  • pomoc w wyborze konkretnej formy działalności,
  • opracowywanie dokumentacji firmowej,
  • stała lub tylko jednorazowa pomoc firmie,
  • zajmowanie się sprawami pracowników,
  • windykacja,
  • przechowywanie umów,
  • kompleksowe doradztwo w różnych dziedzinach działalności gospodarczej

To tylko przykładowe działania, jakich podejmuje się prawnik. Obszarów prawa jest naprawdę wiele, a więc i działów, w których może przydać się język angielski jest sporo. Poza tym w dzisiejszych czasach nieznajomość go wygląda dość nieprofesjonalnie. Zwłaszcza wśród poważnych profesji do jakich na pewno zalicza się działalność prawnicza, powinno się dbać o umiejętności językowe. Trzeba starać się ciągle dążyć do polepszania swoich kwalifikacji, a wiedza z zakresu komunikowania się na pewno jest jedną z tych bardzo przydatnych. Nigdy nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji, w których obca mowa się przyda. W takich chwilach prawnik jednak potrzebował będzie na pewno znać ją na poziomie biegłości. Niezdolność bowiem do wypowiedzenia swoich myśli lub przedstawienia ich w formalnym piśmie w poprawnej formie mocno uderzy w jego profesjonalizm.

Kursy językowe za granicą dobrym pomysłem dla prawników?

zajęcia na kursie językowymWiadomo, że wyjazdy, których celem jest zdobycie umiejętności językowych to najszybszy sposób na naukę. Nie zawsze jednak będą one idealnym pomysłem. Często wyjeżdża na nie młodzież, ponieważ najwięcej ma jeszcze czasu wolnego i możliwości podróżowania bez zmartwień o pozostawioną w kraju rodzinę. Wyjazdy językowe organizowane są jednak dla różnych grup wiekowych i na różnym poziomie zaawansowania. Kurs dla prawników musiałby poruszać specjalną tematykę i uczyć słownictwa, które może się w tej działalności biznesowej przydać. Z pewnością istnieją takie kursy zagraniczne, więc może warto się rozejrzeć. Minusem jest to, że będzie trzeba na jakiś czas wziąć urlop od kancelarii, a to może być spory problem. Żeby bowiem nauczyć się szybko języka, trzeba jednak trochę czasu spędzić w zagranicznym kraju. Jest wiele możliwości, są kursy włoskiego we Włoszech, kursy angielskiego czy niemieckiego. Pozostaje tylko pytanie czy jest to konieczność? Może wystarczy skorzystać ze szkoły językowej w Polsce?


Źródła wartościowych informacji dotyczących tematu:

  • Ang.pl – serwis internetowy dla osób uczących się języka angielskiego
  • GP Goldwin – strona internetowa kancelarii zapewniającej opiekę prawną dla firm
  • ATJ Lingwista – witryna internetowa agencji organizującej obozy językowe

Podsumowanie

Prawnicy w ogólności nie mają przymusu, żeby znać języki obce. Ich znajomość jednak w dzisiejszym świecie zwiększa konkurencyjność na rynku pracy.