Przejdź do treści

Czy warto brać pożyczkę na oprogramowanie dla gastronomii?

Niektórzy ludzie chętnie biorą pożyczki. Nie są one złe, jednak trzeba korzystać z nich w odpowiedzialny sposób. Inaczej bowiem może się okazać, że człowiek jeszcze bardziej się zadłuży. W biznesie bardziej niż gdziekolwiek indziej liczy się to, aby umieć sobie przeliczyć różne koszty i wówczas, po analizie, zadecydować czy coś się opłaca, czy nie.

Co będzie potrzebne do gastronomii?

program do gastronomiiGastronomia jest taką dziedziną, w której do rozpoczęcia prowadzenia biznesu potrzeba dużo rzeczy na sam start. Dużo jest wydatków na samym początku prowadzenia takiej działalności. Trzeba bowiem wynająć lokal, odpowiednio go urządzić i wyposażyć w odpowiednie sprzęty. Jeżeli ktoś nie ma na to funduszy, to szybko może się okazać, że porządnie się zadłuży. Nie warto zaczynać czegokolwiek w tej branży, jeżeli nie ma się choć trochę odłożonych pieniędzy. Żadne dotacje bowiem na pewno nie pokryją wszystkich kosztów. Przykładowe rzeczy do załatwienia na początku:

  • czasami gruntowny remont lokalu, czasami tylko odświeżenie
  • wyposażenie w całe umeblowanie
  • wyposażenie w sprzęty do przyrządzania potraw, robienia kawy itp.
  • zadbanie o produkty żywnościowe
  • zatrudnienie personelu
  • komputer i oprogramowanie dla restauracji lub punktu gastronomicznego
  • menu, projektowanie logo, reklama itd

Widać już, iloma rzeczami trzeba się zająć nim w ogóle otworzy się punkt gastronomiczny. Są to przykładowe tematy, o których nie można zapomnieć. Z pewnością znalazłoby się ich znacznie więcej. Nie da się więc myśleć o własnym lokalu bez świadomości, ile będzie trzeba na niego wydać na samym początku. Niektórzy myślą, że wystarczy wziąć kredyty pozabankowe dla zadłużonych i sprawa rozwiązana. Tylko że trzeba myśleć realnie i zastanowić się czy będzie się w stanie później spłacać wygórowane odsetki. Gastronomia może bowiem nie przynosić tak wielkich dochodów, jakich się człowiek spodziewa, tym bardziej na samym początku.

Pożyczki pozabankowe dla zadłużonych a kredyt

fundusze z pożyczki pozabankowej dla zadłużonychNie wykluczamy możliwości pożyczenia pieniędzy na biznes. Wiele osób tak robi, bo po prostu rzadko kto ma od razu dość środków, aby całkowicie wyposażyć lokal i mieć pieniądze na jeszcze inne wydatki na przykład związane z reklamą. Nie dziwi, że brane są kredyty. Jeżeli jednak nie chce się od razu zamknąć lokalu i skończyć jako bankrut z wielkimi odsetkami na karku, trzeba brać pożyczki rozsądnie. Oznacza to, że najpierw trzeba się rozeznać w ofertach, a nie brać pierwszej lepszej pożyczki, jaka wpadnie w oko. Na pewno trzeba się dobrze zastanowić czy aby pożyczki pozabankowe dla zadłużonych to dobry pomysł w tym przypadku. Najpewniej bowiem, jeżeli bank nie chce udzielić kredytu, nie posiadasz żadnego kapitału ani źródła utrzymania, które zapewniłoby dopływ gotówki. Zgodnie zaś z tym co napisaliśmy wcześniej, myśląc realnie, nie ma sensu zaczynać działalności w gastronomii nie mogąc pokryć wydatków chociaż częściowo z własnej kieszeni. To po prostu zapewnia niezbędne zabezpieczenie. Nie jest to tylko wymysł banku, ale też zabezpieczenie dla osoby rozpoczynającej dopiero własną działalność. Nie jesteśmy więc przeciwnikami brania kredytu na poczet działalności. Jesteśmy natomiast przeciwnikami nierozsądnego zadłużania się. W biznesie nie można myśleć w kategoriach „jakoś to będzie”.

Oprogramowanie dla gastronomii – jakie wybrać?

oprogramowanie dla restauracjiNa koniec warto jeszcze wspomnieć o wyborze oprogramowania, jakie potrzeba kupić do gastronomii. Na pewno trzeba postawić na program finansowo-księgowy i tutaj dobrym wyborem będzie Rewizor GT. Poza tym na pewno trzeba mieć system, który będzie obsługiwał wszystkie transakcje sprzedaży. Tutaj z kolei doskonale sprawdzi się program sprzedażowy POS. Są takie, które pasują do restauracji i takie dla punktów z kawą i kanapkami, gdzie klient wstępuje w drodze do pracy. Wybór tego typu produktów jest na rynku duży. Można więc dopasować je do potrzeb danego miejsca. Podobnie jak w przypadku zajmowania się finansami, także w kwestiach wyboru oprogramowania, trzeba kierować się rozsądkiem. Lepiej dłużej się zastanowić niż później żałować, że program zwyczajnie nie spełnia oczekiwań.


Warte uwagi informacje dotyczące tematu dostępne są na:

  • Money.pl – internetowy portal finansowy prezentujący analizy i aktualności
  • Janvest – strona internetowa firmy oferującej kredyty pozabankowe dla zadłużonych
  • Dobresystemy.eu – witryna internetowa firmy wdrażającej program enova365 do gastronomii

Akapit podsumowania

Na pewno warto wziąć czasami kredyt, aby sfinansować obcym kapitałem część wydatków, jakie pojawią się na początku działalności w gastronomii. Trzeba jednak dobrze sobie policzyć, jaką pożyczkę będzie się w stanie spłacić. Co więcej, przy tego typu przemyśleniach i obliczeniach lepiej brać pod uwagę zawsze pesymistyczną wersję wydarzeń.