Przejdź do treści

Dlaczego warto oddać osobę starszą do domu opieki?

Czasami trzeba podjąć trudną decyzję. Takim wyborem może być oddanie najbliższej osoby do domu opieki. Nieraz jednak tak trzeba, a i konsekwencje mogą być jak najbardziej pozytywne. Wiele domów opieki posiada bowiem wykwalifikowanych pracowników, którzy dbają o swoich podopiecznych, a i warunki mieszkalne są bardzo dobre.

Prywatny dom opieki – czego można się spodziewać

pensjonariusz w prywatnym domu senioraJeżeli dobrze przemyślisz wybór miejsca przyszłego pobytu bliskiej osoby, na pewno nie będziesz musiał się o nią martwić. Będzie ona miała zapewniony pobyt w przyjaznym dla siebie otoczeniu. Oddawanie starszej osoby do domu opieki zwykle kojarzy się negatywnie, nawet z bezdusznością. Niesłusznie. Nie każdy przecież ma możliwość, aby zapewnić rodzinie czy znajomym stałą opiekę. Tymczasem prywatny dom seniora to gwarancja, że taka osoba będzie pod obserwacją i uzyska stosowną pomoc. Oczywiście, na pewno zdarzają się miejsca, gdzie w życiu nie zostawiłbyś kogoś bliskiego, ale przecież zawsze nim wybierzesz miejsce, robisz rekonesans. To tak, jakbyś sam się przeprowadzał. Trzeba dobrze się rozejrzeć i przemyśleć wszystkie za i przeciw lokum. Jeżeli znajomy senior jest na siłach, to warto, aby sam też zobaczył kilka takich miejsc i sam zdecydował, gdzie najbardziej mu się podoba. Jeżeli nie może, to też nie szkodzi. Natomiast jeśli przyjedziecie już do punktu, który wybrałeś dla staruszka, a on będzie protestował przeciwko osiedlaniu się tam i w ogóle miejsce bardzo mu się nie spodoba, to poszukajcie innego.

Czy prywatny dom seniora to dobry wybór?

opieka nad osobami starszymiPewne jest, że moment rozstania może być bardzo trudny, ale jeśli zrobisz wszystko, co w twojej mocy, aby ten człowiek miał dobrą opiekę, to oboje będziecie spokojni. Jak wybrać dobry dom opieki i na co zwrócić uwagę:

  • na ilość osób, przebywających w jednym pokoju
  • na pierwsze wrażenie, ogólną atmosferę panującą w domu
  • na zapach wewnątrz domu i w obejściu
  • na otoczenie
  • na regulamin domu
  • na możliwość odwiedzin
  • na opłaty
  • na negatywne sygnały
  • na odległość od twojego miejsca zamieszkania

Nie lekceważ żadnych negatywnych sygnałów, jakie pojawią się podczas zwiedzania albo już pobytu osoby starszej w ośrodku. Sprawdź czy można odwiedzać bliską ci osobę o każdej porze, czy w cenie są na przykład lekarstwa, które musi ona zażywać. Zwróć uwagę na sposób podejścia pielęgniarzy do ich podopiecznych: czy traktują ich jak osoby, czy bardziej mechanicznie. Zobacz, ile człowiek ci drogi będzie miał osób w pokoju. Najlepiej, żeby był to jeden współlokator, bo wiadomo, że im więcej osób, tym więcej nieporozumień i mniej prywatności. Najlepiej będzie się czuł, jeżeli będzie mógł trochę odpocząć od zgiełku. Często liczy się pierwsze wrażenie, więc jeżeli coś cię od danego miejsca od pierwszych chwil odrzuca, to nie zastanawiaj się, tylko idź szukać innego. Bydgoszcz, Szczecin czy Gdańsk – każde z miast ma na pewno kilka takich ośrodków. Poza tym, choć lokalizacja jest ważna, bo od niej zależy jak często będziesz mógł odwiedzać bliską osobę, to jednak najważniejszy jest jej komfort fizyczny i psychiczny. Dom opieki nie musi być strasznym miejscem. Można tam poznać osoby w podobnym wieku i zerwać z samotnością.

Dom seniora nad morzem – samo zdrowie

dom seniora nad morzemCzasami warto rozejrzeć się za domem seniora nieco dalej, ale za to zapewnić emerytowi maksimum korzyści. Dobrym wyjściem może być wybór domku nad morzem. Jeżeli jest możliwość, aby podczas odwiedzin wychodzić z bliską osobą na spacer, to warto wybrać województwo pomorskie. Być może podopieczni będą także wychodzili na przechadzki na plażę ze swoimi opiekunami. Wiadomo, że jod ma zbawienny wpływ na zdrowie, więc jeśli bliska ci osoba ciągle się przeziębia, a potem kończy się to poważniejszymi chorobami, to warto aby przebywała w miejscu, w którym będzie mogła wdychać czyste powietrze. Wiadomo, że jeśli emeryt mieszka sam w swoim mieszkaniu, to nie jest to bezpieczne rozwiązanie. Lokale mieszkalne są często niedostosowane, a poza tym może się na przykład przewrócić i stracić przytomność, i nikogo nie będzie wówczas w pobliżu, żeby pomóc.


Więcej na ten temat na:


Podsumowanie

Oddając osobę starszą do domu opieki, nie czuj się winny. Będzie tam miała lepszą, bo stałą, opiekę, pozna osoby w swoim wieku, z którymi być może się zaprzyjaźni i nie będzie już czuła się samotna.