Przejdź do treści

Do czego przydatny jest druk cyfrowy?

Biorąc pod uwagę dzisiejszy rozwój technologii, w zasadzie nic nie jest nas w stanie zadziwić. Możliwe jest już dzisiaj wykonanie wielu rzeczy, które nie były dostępne jeszcze kilka lat temu. Tak samo stało się z drukowaniem różnego rodzaju elementów. W tej dziedzinie naprawdę duże możliwości dał nam druk cyfrowy.

Druk cyfrowy i jego charakterystyka

 Druk cyfrowyMetod drukowania jest naprawdę wiele. Oczywiście każda metoda pozwala na uzyskanie odmiennych efektów i otrzymanie druku o różnej jakości. Dlatego właśnie dobieramy metodę drukowania zgodnie z jej przeznaczeniem i z naszymi oczekiwaniami. Przede wszystkim powinniśmy kierować się radami doświadczonych drukarzy, którzy doradzą nam, z której metody powinniśmy skorzystać. Jakie elementy w ogóle najczęściej się drukuje? Są to przede wszystkim:

  • akcydensy,
  • książki,
  • broszury,
  • czasopisma,
  • opakowania.

Każdy z tych elementów zostanie wydrukowany zgodnie z zasadą przy pomocy inne metody drukowania. Przy pomocy druku cyfrowego drukować możemy przede wszystkim elementy niewymagające dużych nakładów. Jeśli mamy do wydrukowania pojedynczy egzemplarz broszury albo zamówimy dla siebie jakiś katalog ze zdjęciami, zdecydowanie to druk cyfrowy okaże się rozwiązaniem odpowiednim dla nas. Przede wszystkim umożliwi nam szybsze wykonanie zlecenia, w zasadzie na poczekaniu. Do druku cyfrowego zatem będą nadawały się zlecenia wymagające elastyczności i szybkiej obsługi. Kiedy wybierzemy również na przykład jako prezent jeden z prezentów spersonalizowanych, wtedy również wybrana przez nas grafika zostanie nadrukowana przy pomocy druku cyfrowego. A czym różni się drukarnia cyfrowa od tej tradycyjnej, na przykład we Wrocławiu? Przede wszystkim drukarnia cyfrowa umożliwia drukowanie prosto z pliku eliminując przy tym naświetlanie klisz i kalibrowanie różnych urządzeń drukarskich. Ogranicza to również ilość osób pracujących przy danym zleceniu. Dlatego właśnie to rozwiązanie będzie z całą pewnością bardziej ekonomiczne.

Druk kodów metodą cyfrową

Druk kodówJak już zostało wspomniane wcześniej z całą pewnością druk cyfrowy będzie odpowiedni do drukowania poszczególnych elementów. Jednak są wyjątki drukowanych elementów, które zakładają również seryjne wykonanie. Dotyczy to z całą pewnością drukowania kodów kreskowych, czyli właśnie tak zwanych kodów seryjnych. Będzie to również rodzaj druku cyfrowego, głównie ze względu na to, że grafika będzie pochodziła z pliku komputerowego. Drukarka zaprogramowana w odpowiedni sposób umożliwi drukowanie kodów kreskowych według określonego schematu. Można również udoskonalić taki kod i dodać obok niego cenę. Jest to dobra metoda na to jak przy pomocy możliwości jakie dają etykiety samoprzylepne oznaczyć odpowiednio produkty w sklepach. Oczywiście druk seryjny zakłada również drukowanie innych elementów niż kody. Dlatego z całym powodzeniem każdy może z niego skorzystać. Zapewnia to również szybkie wykonanie zlecenia i całkowitą wygodę.

Pomoce naukowe z chemii – czy warto użyć druk cyfrowy

Pomoce naukowe z chemii Biorąc pod uwagę to jaką specyfiką charakteryzują się pomoce naukowe, można wstępnie stwierdzić, że do ich drukowania, metoda cyfrowego druku może okazać się niewłaściwa. Przede wszystkim pomoce naukowe są drukowane masowo i ważny jest w tym przypadku nakład wydrukowanych elementów. W tym przypadku korzystniej będzie skorzystać z druku offsetowego. Jednak biorąc pod uwagę to, że technologia pozwala na zastosowanie w szkołach takich elementów jak tablice interaktywne, warto wziąć pod uwagę drukowanie swoich własnych pomocy naukowych, dedykowanych dla poszczególnych klas. Szkoła, która zamówi egzemplarz pomocy naukowej z chemii graficznie opracowanej na podstawie zadań wykonywanych na tablicy interaktywnej podczas zajęć z cała pewnością może liczyć na szybkie wykonanie i zadowolenie z jakości.


Więcej informacji można znaleźć na:


Podsumowanie

Druk cyfrowy daje nam zdecydowanie wiele możliwości. Jednak głównie zakłada oszczędność czasu i pieniędzy, dając zadowalający efekt. Warto zatem zastanowić się czy zamówienie jakie mamy do zrealizowanie nie będzie korzystniej wykonane właśnie przy pomocy tego druku.