Przejdź do treści

Formalności załatwiane przez zakłady pogrzebowe

 

Pogrzeby mogą przybierać różne formy. Wiadomo, że w Polsce najczęściej organizowane są pogrzeby katolickie. Wtedy konieczne jest zorganizowanie obrzędów pogrzebowych w kościele. Jeśli rodzina osoby zmarłej jest pogrążona w głębokiej żałobie i nie jest w stanie zająć się formalnościami, to jak najbardziej w takiej sytuacji może pomóc zakład pogrzebowy.

Pogrzeby katolickie, świeckie i inne

pogrzeb w KrakowieOkazuje się, że pracownicy zakładu w imieniu rodziny osoby zmarłej mogą rozmawiać z urzędami, parafiami i nie tylko. Ustalona zostanie dokładna data ceremonii pogrzebowej oraz mszy w kościele. W czasie pogrzebu może wystąpić również orkiestra, jeśli tego życzy sobie rodzina zmarłego. Co w przypadku pogrzebów osób, które nie były katolikami lub za życia zaznaczały, że chcą pogrzebu świeckiego? Wtedy całość wygląda inaczej, bo nie ma ceremonii kościelnych. Możliwe jest zorganizowanie pogrzebu w innym obrządku (w przypadku innego wyznania religijnego). Jeśli chodzi o pogrzeb w Krakowie, który ma postać pogrzebu świeckiego, to prowadzeniem zajmie się mistrz ceremonii. Zakłady pogrzebowe współpracują z mistrzami ceremonii, którzy są w stanie poprowadzić cały pogrzeb. Rodzina spotyka się wtedy w kaplicy pogrzebowej, a mistrz ceremonii wygłasza odpowiednie przemówienie. Jest to przemówienie całkowicie pozbawione związków z wyznaniami, religiami. Przed pogrzebem ważne jest tez załatwienie miejsca na cmentarzu (wykupienie odpowiedniej kwatery, jeśli rodzina zmarłego wcześniej nie zakupiła miejsca).

Tym również bez żadnych problemów mogą zająć się pracownicy zakładów pogrzebowych w imieniu rodziny. Jak widać, w tym trudnym okresie dzięki profesjonalnej pomocy zakładów pogrzebowych, rodzina może skupić się tylko i wyłącznie na żałobie, bez konieczności załatwiania wszelkich formalności.