Inwestycje w OZE na terenie Opola

Na terenie dużych miast coraz częściej spotkać można zaawansowane technologicznie rozwiązania, które mają na celu ekologiczne wytwarzanie energii elektrycznej oraz cieplnej. Jest to spowodowane rosnącymi cenami mediów takich jak prąd czy ciepło. Równie ważnym czynnikiem są przepisy krajowe oraz międzynarodowe, które wskazują efektywność energetyczną oraz ekologię jako dwa główne pojęcia, które należy brać uwagę projektując nowoczesne obiekty.

Ciepło może być wytwarzane w ekologiczny sposób

pompy ciepła opoleSytuacja ta jest dobrze dostrzegalna na terenie Opola, gdzie realizowanych jest obecnie wiele inwestycji. Jest to spowodowane dobrą sytuacją gospodarczą kraju, a także dostępnością środków międzynarodowych, które mają na celu promowanie inwestycji w nowoczesne rozwiązania. Do takich z całą pewnością zaliczyć można pompy ciepła opole, które są instalowane zarówno w budynkach prywatnych, obiektach użyteczności publicznej czy na terenie zakładów przemysłowych. Istnieje wiele różnych odmian pomp, które różnią się między sobą konstrukcją oraz zasadą działania. Niemniej jednak wykorzystują one te same podzespoły. Głównym z nich jest sprężarka, która umożliwia przemiany termodynamiczne w układzie. Do jej zasilania niezbędna jest energia elektryczna, która może być dostarczana z sieci lub produkowana przez inne urządzenia wchodzące w skład odnawialnych źródeł.

Przykładem mogą być panele fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe. Taki układ nazywany jest hybrydowym i znacznie zwiększa on ekonomię całego rozwiązania. Warto dodać, że z roku na rok pompy ciepła stają się coraz bardziej wydajne. Posiadają one coraz lepszy stosunek energii cieplnej uzyskanej w trakcie przemian do energii pobranej ze źródła do działania sprężarki. W układzie hybrydowym stosunek ten jest jeszcze bardziej korzystny ponieważ koszty wytworzenia energii są znikome.