Przejdź do treści

Jak dbać o saunę w domu?

sauna

W co raz większym stopniu rozwijają się gabinety spa. Ludzie są nimi co raz bardziej zainteresowani, gdyż potrzebują chwili dla siebie. Najpopularniejsze są sauny, które ludzie wykorzystują zarówno dla zdrowia, relaksu, jak i w trosce o swoją sylwetkę. Czy jednak zastanawialiśmy się jak posiadanie sauny wygląda od strony technicznej? Z całą pewnością o saunę trzeba odpowiednio dbać, jak to zrobić?

Sauny – skąd bierze się ich popularność

saunaPrzede wszystkim należałoby się zastanowić nad tym, dlaczego sauny cieszą się tak dużą popularnością dzisiaj. Można by zaryzykować stwierdzenie, że ludzie szukają w nich odrobiny wytchnienia. Jest oczywiście wiele powodów, dla których ludzie wybierają się do sauny. Możemy traktować to jako terapię na skołatane nerwy albo wierzyć, że sauna ma działanie lecznicze na niektóre schorzenia i stan naszej skóry. Przede wszystkim jednak ludzie udają się do sauny, ponieważ chcą zgubić kilka zbędnych kilogramów. Jakie rodzaje saun wyróżniamy? Te najpopularniejsze sauny to:

  • sauna parowa,
  • sauna sucha (fińska),
  • sauna na podczerwień.

Czy każdy z nas może korzystać z sauny? Oczywiście istnieje wiele przeciwwskazań zdrowotnych, na które należy zwracać szczególną uwagę. Przede wszystkim z saun nie mogą korzystać osoby z nadciśnieniem tętniczym. Niewskazane będzie to również dla osób, które borykają się z problemami z sercem. Jednak w przypadku osób, które przeszły zawał serca, będzie dla nich wskazane skorzystać z sauny suchej, jednak dopiero na pół roku po przebytym zawale. Należy pamiętać, że musimy według własnego odczucia dobrać odpowiedni czas przebywania w saunie. Nie należy przesadzać i najważniejsze jest obserwować swój organizm. Jeśli chodzi o kabiny na podczerwień, w zasadzie przeciwwskazania będą podobne. Do tego jednak należy zwrócić szczególną uwagę na przyjmowane leki, które mogłyby wejść w interakcję z promieniowaniem. Jednak w czym sauna może nam pomóc? Przede wszystkim sauna będzie dobra dla osób, które mają problemy ze stawami czy z bólem mięśni. Wygrzanie bolących części z całą pewności dobrze zadziała. Wskazane jest korzystanie z sauny suchej również dla osób z astmą oskrzelową. Oczywiście w tych przypadkach również należy pamiętać o rozsądnym doborze czasu. Jeśli będziemy stosować się do zaleceń i korzystać z sauny z rozsądkiem, może ona przynieść naprawdę dobre rezultaty.

Zapachy do sauny – popularne sauny aromatyczne

zapach do saunyOprócz typowych rodzajów saun, można również ostatnio się spotkać z saunami aromatycznymi. One cieszą się naprawdę dużą popularnością, głównie ze względu na występującą w niej niższą niż w innych saunach temperaturę. Należy wziąć to pod uwagę, jeśli nie mamy zbyt dużej tolerancji na podwyższoną temperaturę. Jakie są jeszcze zalety sauny aromatycznej? Jest to przede wszystkim sauna parowa, dlatego olejki aromatyczne, które w niej zostały użyte mogą zadziałać na nasze całe ciało. Oczywiście efekt będzie różny w przypadku dobrania innych olejków aromatycznych. Główną jednak zaletą korzystania z tego typu sauny jest to, że wspomagają naszą odporność. Nie należy jednak przejść obojętnie obok tego, że przebywając w saunie aromatycznej działamy na naszą skórę odmładzająco i regenerująco. Posiadając własną domową saunę z łatwością możemy również stworzyć dla siebie saunę aromatyczną. Jedyne co będziemy musieli zrobić, to zakupić odpowiednie olejki. Czy jednak tylko olejki aromatyczne będą używane w takiej saunie? Oczywiście należy również pamiętać o tym, że aby sauna była dla każdego bezpieczna i aby nie rozpowszechniały się w niej żadne choroby skórne, należy zastosować odpowiednie środki chemiczne. Oczywiście zostaną one użyte w czasie niekorzystania z sauny przez klientów. Przydatna w tym przypadku wyda się chemia basenowa, która zadba o odpowiednią dezynfekcję sauny.

Grzyb na drewnie – usuwanie

drewnoW związku z tym, że sauny wykonane są w całości z drewna, należy wspomnieć również o tym, że na jej ścianach może wystąpić grzyb czy też pleśń. Przede wszystkim będzie to spowodowane wysoką wilgotnością w pomieszczeniu. Należy pamiętać o tym, że sauna wykonana jest z drewna surowego, bez impregnatów. Jest to bardzo ważne, aby drewno wydzielało swoisty zapach i olejki eteryczne. Najważniejsze w dbaniu o dobry stan sauny będzie to, aby po każdym użyciu przeprowadzić dokładne suszenie powierzchni ścian. Oczywiście będzie to dotyczyło saun parowych i mokrych. Jeśli będziemy regularnie dbać o to, aby nasze ściany były wysuszone, kiedy się nie korzysta z sauny, z całą pewnością problemy takie jak grzyb nie wystąpią.
Jeśli jednak zdarzy nam się, że ściany zawilgotnieją i wystąpi zanieczyszczenie, musimy szybko działać. Usuwanie pleśni będzie się sprowadzało do dokładnego umycia powierzchni i zdezynfekowania. W przypadku grzybów najlepiej będzie wymienić zaatakowane elementy. Grzyby bowiem mogą być szkodliwe dla zdrowia człowieka, zwłaszcza dla dróg oddechowych, a poza tym drewno może zostać przez grzyb zniszczone.


Więcej o pielęgnacji saun można znaleźć na:

  • Gotix.com.pl – chemia basenowa i zapachu do saun
  • Muratordom.pl – jak dbać o suchą saunę w domu
  • Irspa.pl – kabiny na podczerwień i sauny

Podsumowanie

Jeśli decydujemy się na założenie sauny w swoim domu, musimy pamiętać o tym, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa musimy o nią odpowiednio dbać. Korzystanie z sauny wiąże się również z wieloma przeciwwskazaniami, o którym z całą pewnością nie wolno zapominać.