Przejdź do treści

Jak najlepiej ocieplić i zaizolować poddasze?

Gdy decydujemy się na poddasze użytkowe, przed jego zagospodarowaniem powinniśmy odpowiednio je zaizolować. Aby dach był szczelny, należy użyć odpowiednich do tego materiałów, jak również właściwie położyć izolację. Wskazówki jak i czym prawidłowo to zrobić znajdziecie w poniższym artykule.

Ocieplenie pianką, styropianem, wełną – co wybrać?

izolacja budynków pianką poliuretanowaPrzepisy nakazują aby współczynnik przenikania ciepła ścian nie był większy niż 0,25 – 0,20 W/(m2 · K). Aby uzyskać wymagana izolację, powinniśmy ułożyć warstwę materiału izolacyjnego o grubości nawet 25 – 30 cm. Do izolacji poddasza możemy wykorzystać:

 • wełnę mineralną,
 • polistyren ekspandowany,
 • piankę polietylenową,
 • styropian.

Najpopularniejszym materiałem stosowanym do izolacji jest wełna mineralna. Ma ona podobny współczynnik przenikania ciepła co polistyren, szacujący się pomiędzy 0,033 a 0,039 W/(m2 · K). Stosuje się ją zazwyczaj w matach lub płytach i układa między krokwiami. Równie popularny do izolowania ścian poddasza jest styropian dostępny w postaci płyt rozprężnych. Jest to materiał tańszy niż popularna wełna, a dodatkowo nie pyli i nie wchłania wilgoci, jednak jest to tworzywo łatwo palne, przez co podczas pożaru stanowi duże zagrożenie. Najlepsze efekty uzyskamy jednak stosując ocieplenie poddasza pianką polietylenową, umieszczoną pomiędzy folią termoizolacyjną z zewnętrza warstwa folii metalizowanej, która odbija promienie słoneczne.

Izolacja poddasza jak to zrobić?

izolacje budynkówAby uzyskać wymagany współczynnik przenikania ciepła prócz doboru materiału musimy także go odpowiednio ułożyć. Izolacja poddasza polega na umieszczeniu warstwy izolacyjnej pomiędzy elementami drewnianymi krokwiami. Przed jakimkolwiek działaniem należy przystąpić do pomiaru rozstawu krokwi, a dopiero potem zakupujemy materiał, odmierzamy potrzebną długość z zachowaniem ok. 2 cm naddatku. Następnie działamy według kolejnych etapów:

1. Nakładanie pierwszej warstwy izolacji układając płyty na lekki wcisk.
2. Montowanie wieszaków grzybkowych do boków krokwi, rozstaw wynosi najczęściej 40 cm.
3. Mocowanie wieszaków pod płyty gipsowo-kartonowe.
4. Układanie folii metalowych typu C, wieszaki grzybkowe wciska się, natomiast przy wieszakach ES profile się wkręca za pomocą wkrętów.
5. Montaż kolejnej warstwy izolacji. W pierwszej kolejności wypełnia się metalowe profile, a później dopiero przestrzenie pomiędzy nimi.
6. Montaż płyt gipsowo-kartonowych.

Izolacje natryskowe – warto?

ocieplanie poddaszaW przypadku izolacji pianką polietylenową, stosowana jest tzw. technologia natryskowa. Tą metodą możemy uszczelnić poddasze domu, a także hale przemysłowe, budynki mieszkalne i przeznaczone do użytku publicznego, oborach, kurniki itd. W Polsce coraz częściej możemy się spotkać z izolacją natryskową, ma to związek przede wszystkim z jej licznymi zaletami:

 • prosty i czysty sposób izolacji,
 • właściwości akustyczne,
 • odporność na pleśń i grzyby,
 • materiał jest przeciwalergiczny i nie podrażnia dróg oddechowych,
 • jest bezpieczna dla środowiska,
 • długoletnia żywotność bez zmian właściwości fizycznych,
 • brak ograniczeń związanych z trudno dostępnymi miejscami.

Wyższe koszty izolacji natryskowej, od tradycyjnych metod rekompensuje dobra wysoka szczelność i trwałość co wiąże się z niższym zapotrzebowaniem na ogrzewanie domu. Jest to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się technologii.


Więcej o izolacji poddasza można znaleźć na:


Podsumowanie

Na rynku istnieje wiele materiałów stosowanych do ocieplania poddasza, ścian, okien i drzwi. To jaki wybierzemy w dużym stopniu zależy od stanu naszego portfela. Na pewno godna uwagi jest izolacja z pianki polietylenowej stająca się coraz bardziej popularna. Na dobre ocieplenie nie rzutuje jednak tylko materiał, ale także solidna praca, zapobiegająca powstawaniu mostków termicznych odpowiedzialnych za przenikanie zimna.