Decydując się na budowę własnego domu warto wziąć pod uwagę wszelkie kwestie związane z kosztami jego późniejszej eksploatacji. Jednym z ważniejszych zagadnień jest sposób ogrzewania dostępnej powierzchni w miesiącach jesiennych i zimowych. Do tej pory w większości przypadków w domach instalowane były układy centralnego ogrzewania. Okazuje się jednak, że tego typu instalacje spalające paliwa kopalne emitują za dużo zanieczyszczeń do powietrza.
Rodzaje i modele pomp
W związku z tym nowoczesne obiekty są przeważnie wyposażone w innego rodzaju układy. Do ogrzewania mogą być zastosowane między innymi wydajne powietrzne pompy ciepła, które można zainstalować praktycznie na każdym etapie funkcjonowania obiektu. Warto wspomnieć, że tego typu urządzenie jest w stanie generować energię cieplną, która następnie jest wykorzystywana do ogrzewania, a także przygotowania wody użytkowej. Należy wspomnieć, że w celu zbilansowania zapotrzebowania na energię konieczne jest dobranie odpowiedniej mocy jednostki. Żeby było to możliwe układ powinna projektować osoba posiadająca odpowiednie kompetencje, doświadczenie oraz wiedzę. Tylko właściwie dobrana pompa jest bowiem w stanie pracować z założoną wydajnością oraz sprawnością. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele różnych modeli urządzeń, które mogą być zastosowane.
Kolejnym istotnym aspektem jest możliwa współpraca z innymi urządzeniami, które generują energie. Przykładowo wyżej opisane jednostki bardzo dobrze sprawdzają się w układach z fotowoltaiką. W takiej konfiguracji panele PV generują energię, która zasila sprężarkę jednostki. Dzięki temu układ staje się jeszcze bardziej autonomiczny oraz ekonomiczny. Jak widać obecnie coraz chętniej stosowane są rozwiązania z zakresu energetyki rozproszonej. Pozwala to obniżyć znacząco emisję szkodliwych gazów do atmosfery.