Przejdź do treści

Jak przewozić zwierzęta za granicę?

weterynarz

Sytuacja życiowa zmusza nas czasem do radykalnych zmian i podejmowania trudnych decyzji. Rozłąka to trudne chwile zarówno dla ludzi jak i zwierząt, jednak nie musi być konieczna. Przeczytajcie krótki poradnik jak zorganizować czworonogowi transport za granice, by mógł Wam towarzyszyć tam, gdzie macie zamiar się udać.

Weterynarz to podstawa!

weterynarzPrzewóz zwierząt za granicę wymaga odpowiednich przygotowań. Jak się za to zabrać? Najlepiej rozpocząć je od załatwienia formalności. Pupil musi posiadać mikroczip zgodny ze standardami. To przypisany mu 15-cyfrowy numer, zawierający informacje zarówno o zwierzęciu jak i właścicielu. Aplikuje się go za pomocą igły. Następny krok to wizyta u weterynarza w celu zaszczepienia czworonoga na wściekliznę Jeśli to jego pierwsze tego typu szczepienie należy pamiętać, że uzyskuje ważność dopiero po 21 dniach od jego wykonania. Każde kolejne obowiązuje już w dniu wykonania. Ostatni z tych etapów to wydanie paszportu. Jeśli zwierzę było już szczepione przeciw wściekliźnie, to otrzymamy je od ręki od upoważnionych do tego lekarzy weterynarii. Koszt dokumentu to 51 złotych. Przy okazji wizyty w gabinecie dobrze, by weterynarz określił ogólny stan zdrowia czworonoga i wyraził opinię na temat jego kondycji. Dla zwierząt przyzwyczajonych do stałego miejsca zamieszkania, nie lubiących wycieczek może być to bardzo traumatyczne doświadczenie. Wybierając się do Wielkiej Brytanii, Finlandii, Irlandii i na Maltę jesteśmy zobowiązani do zapewnienia profilaktyki przed tasiemcami. Należy wykonać ją nie wcześniej niż 120 godzin i nie później niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy tych państw.

Jak zorganizować przewóz zwierząt?

klatka dla psaPrzede wszystkim należy zadbać o komfort zwierzęcia, wziąć pod uwagę jego zwyczaje i lęki. Polecanym przez specjalistów sposobem jest zabranie pupila na przyjemną wycieczkę na jakiś czas przed podróżą. To przywoła w nim dobre wspomnienia i zniweluje strach w czasie wyjazdu za granicę. Szczeniaki mogą wpaść w panikę i wymiotować podczas jazdy, są to typowe objawy, które można przerwać zabawą i zapewnieniem im towarzystwa. W przypadku osobników szczególnie wrażliwych warto poprosić weterynarza o odpowiednie środki uspokajające. Nie zapominajmy także o robieniu częstych postojów i podawaniu wody i pokarmu. Przewożąc psa autem powinniśmy zaopatrzyć się w transporter. Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów, która zapewni komfort i bezpieczeństwo nie tylko psu czy kotu, ale także pozostałym pasażerom. Należą do nich:

  • klatki – to zdecydowanie opcja dla właścicieli dużych psów, klatki są sporych rozmiarów, nadają się do przewożenia w dużych bagażnikach aut typu kombi czy SUV (ceny rozpoczynają się od 100 zł.),
  • torby – sprawdzą się dla małych i średnich zwierząt, są lekkie i zapewniają odpowiednią wentylację (kupicie je za minimum 50 zł.),
  • kontenery – są wielofunkcyjne, przydają się także na krótsze wycieczki, wiele z nich ma wbudowany pojemnik na jedzenie i picie, otwiera się je z boku lub z góry, przeznaczone dla niedużych zwierząt (ok. 70 zł.),
  • maty ochronne – kolejna opcja dla dużych zwierząt, bardziej ryzykowna niż klatka (cena: 30 -15 zł.),
  • szelki – opcja dla małych i dużych zwierząt przewożonych na tylnym siedzeniu (cena zależy od wielkości zwierzęcia),

Alternatywą dla podróży autem są busy. Wtedy powinieneś zaopatrzyć się w kontener, klatkę lub torbę. To dobra opcja, zwłaszcza gdy możesz podróżować razem z pupilem.

Czy firmy oferujące przewozy bagażowe to dobry pomysł?

przewóz bagażyFirmy świadczące usługi transportowe także zajmują się przewozem zwierząt, niektóre z nich pozwalają na wspólne eskapady pupila i właściciela. Jeśli chcemy skorzystać z takiej oferty powinniśmy się upewnić, że dane przedsiębiorstwo posiada stosowne uprawnienia. Gdy nie możemy towarzyszyć czworonogowi dokładnie dowiedzmy się jak będzie wyglądać wtedy jego opieka. Średnie ceny transportu to ok. 50 groszy za kilometr. Jeśli nie ma takiej konieczności, nie decydujmy się na przewóz zwierzęcia w luku bagażowym. To zawsze dodatkowy stres i niekomfortowe warunki, a wyprawy za granice potrafią trwać godzinami.


Więcej w temacie przewozu zwierząt można znaleźć na:


Podsumowując w dwóch zdaniach:

Przewożąc pupila za granicę zadbaj o jego komfort i bezpieczeństwo. Pozytywne wspomnienia zachęcą go do ponownego podróżowania.