Przejdź do treści

Jak przystosować budynek do zajęć z fizjoterapii?

Wszelkie czynności wykorzystujące zjawisko reaktywności organizmu na bodźce w celu poprawy jego sprawności fizycznej, są nazywane fizjoterapią bądź zamiennie rehabilitacją. Obecnie wiele osób korzysta z gabinetów i placówek fizjoterapeutycznych w związku z czym, powstaje ich coraz więcej, jednak wciąż nie wszystkie są odpowiednio przygotowane.

Dla kogo fizjoterapia w ramach rehabilitacji

rehabilitacja sportowcaDo najczęstszych urazów nie tylko przy uprawianiu sportu, należy skręcenie stawu skokowego, Wiele osób, a w szczególności sportowców bagatelizuje ten problem, nie udając się do lekarza, gdyż zazwyczaj zaleca on unieruchomienie stopy gipsem. Dlatego uciekamy się do domowych sposobów i robimy różnego rodzaju okłady, zawijamy kostkę w bandaż i czekamy aż opuchlizna zejdzie. W tym przypadku z pewnością najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do fizjoterapeuty gdyż niedoleczony uraz może stać się podstawą do naderwania ścięgna Achillesa w późniejszym czasie. Jego zadaniem będzie zdiagnozowanie problemu, a następnie zalecenie odpowiedniej rehabilitacji. Do fizjoterapeuty możemy zgłosić się również, gdy cierpimy na jakiegokolwiek rodzaju bóle kręgosłupa, mięśni czy stawów. Poza tym współpraca z fizjoterapeutą polecana jest osobom starszym cierpiącym na bóle reumatyczne, bądź których ograniczenie ruchowości fizycznej wciąż postępuje. Dzięki zabiegom fizjoterapeutycznym, możliwe jest złagodzenie dolegliwości, a także spowolnienie postępującego starzenia organizmu. Fizjoterapia i rehabilitacja zalecana jest także osobom niepełnosprawnym w celu zachowania w dobrej kondycji sprawnych części ciała, a także zapobieganiu powstawaniu odleżyn. Nowością jest ostatnio fizjoterapia dla matek po porodzie, podczas którego w jej ciele zachodzi wiele zmian. Dosyć częstą dolegliwością kobiet po ciąży są także uporczywe bóle kręgosłupa. Dzięki pracy z fizjoterapeutą tuż po porodzie, można wyzbyć się takich dolegliwości oraz często pojawiającym się dyskomforcie w okolicach krocza, nietrzymaniu moczu przy wysiłku fizycznym, zwiotczałym mięśniom brzucha i innym.

Zabiegi fizjoterapeutyczne wykonywane w placówce w Krakowie

fizjoterapia w gabinecieDo najczęściej wykonywanych zabiegów należą masaże lecznicze oraz kinezyterapia, czyli tzw. leczenie ruchem. Podczas terapii wykorzystywane są różne formy ruchu. Jej zadaniem jest przywrócenie u pacjenta bezbolesnych ruchów kręgosłupa i kończyn, a także poprawa wydolności i wytrzymałości organizmu. Stosowane są odpowiednio dobrane ćwiczenia w:

 • miejscach bólowych lub ograniczonych ruchomo kręgosłupa i stawów;
 • dyskopatiach i zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów;
 • zanikach mięśni;
 • niedowładach kończyn wynikających ze zmian zwyrodnieniowych, pourazowych lub neurologicznych;
 • wadach postawy;

Poza ćwiczeniami przywracającymi całkowicie lub częściowo sprawność fizyczną, do dyspozycji klientów jest także możliwość skorzystania z zabiegów wykonywanych za pomocą aparatury specjalistycznej, takich jak:

 • laseroterapia
 • elektroterapia
 • terapia ultradźwiękami
 • terapia światłem
 • magnetoterapia
 • krioterapia

Przyjazny budynek – podjazdy i dźwigi dla niepełnosprawnych

oznaczenie dźwigu dla niepełnosprawnychKażdy ośrodek przeznaczony do współpracy z niepełnosprawnymi czy osobami starszymi powinien wziąć pod uwagę ich ograniczenie ruchowe, w związku z czym odpowiednio przygotować dla nich budynek. Z pewnością będzie to duże ułatwienie dla nich w związku z czym będą oni wybierali placówki, dostosowane do ich potrzeb. Przede wszystkim, w budynku w których odbywają się zajęcia warto zwrócić uwagę czy są podjazdy dla niepełnosprawnych, gdyż samodzielny przejazd wózkiem po schodach, dla osób niepełnosprawnych jest niemożliwy. Żadna osoba niepełnosprawna nie chciałaby być uzależniona od opiekuna, dlatego podjazd to absolutnie rzecz niezbędna. Niekiedy jednak placówka nie może pozwolić sobie na długi i szeroki podjazd dla osób niepełnosprawnych. Wtedy istnieje możliwość instalacji dźwigu. Jest to podnośnik dla osoby niepełnosprawnej przypominający windę bez szklanej zabudowy. W budynku, gdzie gabinety i sale fizjoterapeutyczne umieszczone są na schodach powinny znaleźć się windy. Najlepiej, aby były one jak najbardziej szerokie, tak aby wjazd wózkiem był komfortowy, a wina mogła bez problemu pomieścić wózek dla niepełnosprawnych oraz opiekuna.


Dodatkowe informacje w tym zakresie dostępne są na:

 • Rokalift.pl – strona internetowa firmy montującej dźwigi dla niepełnosprawnych
 • Abczdrowie.pl – portal internetowy poświęcony zdrowiu i medycynie
 • Rehabilitacja-iris.pl – witryna internetowa firmy z Krakowa oferującej fizjoterapię

Podsumowanie

Z fizjoterapii może skorzystać praktycznie każdy, jednak najczęstszymi klientami takich gabinetów są osoby niepełnosprawne, z kontuzjami lub osoby starsze. Dlatego konieczne jest dostosowanie budynku jak najbardziej do ich potrzeb. Nie można zapomnieć o podstawach jak podjazdy, podnośniki i windy. Dużym ułatwieniem z pewnością będą też szerokie futryny i korytarze.