Przejdź do treści

Jak skutecznie wyjść z długów – pomoc profesjonalistów

Co najmniej kilkaset tysięcy polaków żyje w długach, których praktycznie nie są w stanie spłacić, a szacuje się, że zagrożonych popadnięciem w zadłużenie jest około dwóch milionów Polaków. Życie dłużnika to pragmatycznie nie życie a stagnacja, czekanie na cud albo śmierć. Warto się więc zastanowić czy takim ludziom nie da się pomóc, czy oni sami nie mogą sobie pomóc, czy rzeczywiście z długów nie da się wyjść.

Prowadzenie domowej księgowości pozwoli zmniejszyć zadłużenie – konsultacje i usługi księgowe

KsięgowośćProwadzenie domowej księgowości dla wielu Polaków jest tylko mglistym hasłem, które tak naprawdę niewiele znaczy, nie mówiąc już o realizowaniu go. A warto by było zapoznać się bliżej z tym pojęciem, bo jest to bardzo dobra droga do wyeliminowania zbędnych wydatków, wskazania miejsc w naszym budżecie gdzie pieniądze nam uciekają i co za tym idzie ograniczenie tego rodzaju wydatków. Z tym rozwiązaniem powinny zdecydowanie zapoznać się osoby borykające się z długami, bo to właśnie szukanie realnych oszczędności jest sposobem na wyjście z zadłużenia. Oczywistym jest, że prowadzenie księgowości nawet domowej dla większości osób jest czarną magią, jednak biura świadczące usługi księgowe często także oferują konsultacje, na których mogą wskazać jak należy taką księgowość prowadzić, na co zwracać uwagę. Podstawą domowej księgowości jest skrupulatność i konsekwencja. Do swojej domowej księgi należy wpisać każdy wydatek, nawet ten najmniejszy jak na przykład:

  • bilet MZK
  • coś słodkiego
  • ciastko w cukierni
  • mała woda
  • słona przekąska

To zwykle te pozorne drobnostki są miejscem w którym pieniądze nam uciekają, tu parę złotych, tam parę złotych i okazuje się, że w ten sposób zmarnowaliśmy paręset złotych, co dla osoby mającej problemy finansowe jest bardzo dużą kwota.

 

Długi to problem psychologiczny – gabinet psychologiczny wizyta może pomóc

Konsultacja psychologicznaNa początek warto sobie uświadomić, że długi to nie tylko problem finansowy jakby się mogło zdawać, ale także i emocjonalny. Długoletni dłużnik to osoba, która żyje w spirali długów, nie ma on siły myśleć, nie ma siły podejmować jakiejkolwiek aktywności. Zadłużeniu bardzo często towarzyszą stany depresyjne o czym tez warto wiedzieć. Można powiedzieć, że dłużnik wpada w błędne koło, długi sprawiają że nie ma on siły i chęci próbować czegoś zrobić ze swoim życiem, z drugiej strony jeśli nic nie zrobi z długów wyjść mu się nie uda. Dlatego zmiana sposobu myślenia może tu się okazać kluczowa, by taki stan rzeczy zmienić. W Polsce właściwie nie funkcjonują grupy wsparcia dla osób z długami, choć patrząc na to jaka jest skala problemu i na to, że są grupy pomagające alkoholikom, osobom uzależnionym od seksu czy komputera, to dziwi trochę to, że grupy wsparcia dla dłużników nie funkcjonują. Co się jednak wiąże z tym, że na wsparcie grup dłużnicy nie mogą liczyć takie osoby zmuszone są szukać pomocy w gabinetach psychologicznych.

 

Jaką pomoc otrzymamy w gabinecie psychologicznym?

PsychiatraJaką pomoc mogą one tam uzyskać? Głownie chodzi o to by nauczyć się radzić sobie z własnymi emocjami, a osoby zadłużone bardzo często borykają się z huśtawką emocjonalną – raz są pełne nadzieje, innym razem wystraszone, czasem pojawia się także gniew przeplatany z rezygnacją. Myśli się tylko o tym, by jakoś zapobiec odcięciu prądu czy wody, co za tym idzie bierze się kolejną chwilówkę, która tak naprawdę tylko pogarsza obecny stan rzeczy. Psycholog ma właśnie pomóc odejść od takiego sposobu myślenie, pokazać, że kolejne pożyczki tak naprawdę tylko pogłębiają problem a nie pomagają go rozwiązać. Dodatkowo pożyczki działają trochę jak hazard, uzależniają i dłużnik w pewnym momencie traci nad nimi kontrole. To właśnie w odzyskaniu tej kontroli, kontroli nad własnym życiem mają pomóc konsultacje psychologiczne. Oczywiście należy mieć świadomość, że tego rodzaju wsparcie nie rozwiąże samego problemu, a jedynie pomoże się z nim zmierzyć.


 Więcej informacji można uzyskać na stronach:


 Podsumowując:

Problem zadłużenia dotyka bardzo wielu Polaków, niepokojący jest fakt, że coraz częściej osoby te nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z tym problemem, a na pomoc rządowych instytucji, tak naprawdę nie mają one co liczyć, dlatego warto wiedzieć kto i w jaki sposób może nam pomóc z długów wyjść, bo im szybciej podejmiemy działania zmierzające w tym kierunku tym większe mamy szanse na to, że problem długów uda się zażegnać.

Dodaj komentarz