Przejdź do treści

Jak trzeba oznakować materiały niebezpieczne?

  • przez

 

Może darzyć się tak, że przemieszczając się po drogach publicznych zobaczy auto ciężarowe lub dostawcze, które posiada pomarańczową dodatkową tabliczkę. Warto wiedzieć, co to oznacza i czy stwarza to dla nas pewne zagrożenie. Jest to bowiem przepisowe oznaczenie pojazdu, który przewozi towary niebezpieczne, które mogą stanowić zagrożenie.

Czy materiały niebezpieczne wymagają odpowiednio oznakowania?

oznakowania materiałów niebezpiecznychDobrym przykładem takiego rozwiązania może być na przykład transport paliw na stacje benzynowe. Odbywa się on w specjalnych cysternach, które posiadają liczne systemy zabezpieczeń, czasem jednak może mieć miejsce groźny wypadek z udziałem takiego samochodu, więc najlepiej będzie, jeżeli w odpowiedni sposób się zabezpieczymy. Aby taki pojazd mógł przewozić niebezpieczne substancje, będziemy musieli odpowiednio go oznakować. Odpowiedzialna osobą za to jest doradca ADR, który pracuje w naszej firmie przewozowej. To do jego zadań należy nie tylko określone, jakie ma być oznaczenie na tablicy, ale też dopilnowanie, aby ta tablica się tam znalazła. Warto wiedzieć, jakie oznakowania materiałów niebezpiecznych obowiązuje na terenie naszego kraju. Jest ono obligatoryjne we wszystkich krajach, które podpisały te same porozumienia międzynarodowe, co nasz kraj. Dlatego trzeba wiedzieć, że takie oznaczenie jest wymagane i jego brak może być przez administratorów dróg surowo ukarany.

Ratownicy medyczni, którzy dotrą do takiego miejsca wypadku, dzięki tej tablicy będą mogli szybko dowiedzieć się, jakiego rodzaju produkt jest przewożony w tych pojazdach. Będziemy mogli dzięki temu poradzić sobie z wymaganiami, jakie postawi przed nami nasze krajowe prawo. Do obowiązków przewoźnika należy odpowiednie zabezpieczenie transportu, który będzie przez nas organizowany.