Przejdź do treści

Jak urządzić łazienkę?

 

Nasz dom musi być nie tylko ładny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Łazienka jest pomieszczeniem, w którym z reguły nie spędzamy dużej części dnia, a jednak bardzo zależy nam na tym, aby wszystko działało w niej tak, jak trzeba. Możemy o to zadbać jeszcze na etapie projektowania łazienki, zwracając uwagę na komfortowe rozmieszczenie mebli i sprzętu.

Prysznic czy kąpiel?

Słuchawki natryskoweUrządzając łazienkę, trzeba zdecydować się na to, czy wstawimy wannę, czy kabinę prysznicową. Nieliczni szczęśliwcy mogą pozwolić sobie na jedno i drugie udogodnienie. Niektórzy twierdzą, że najlepszym rozwiązaniem jest kabina, ponieważ łatwo do niej wejść osobie w każdym wieku, a zamykane drzwi dają nam pewność, że podczas mycia się nie zachlapiemy całej łazienki. Inni natomiast wskazują, że w wannie można wziąć długą, relaksującą kąpiel i z łatwością umyć dziecko, a poza tym teraz i tak przy wannach instaluje się słuchawki natryskowe. Jeśli więc zadbamy o odpowiednie zabezpieczenie, na przykład wodoodporną zasłonę, to możemy brać prysznic, stojąc w wannie. Oczywiście są też pewne ograniczenia. W wannie raczej nie zamontujemy efektownej deszczownicy, ponieważ krople rozbryzgiwałyby się po kafelkach i na koniec kąpieli mielibyśmy basen w łazience. Możemy jednak kupić słuchawkę takiej wielkości i mocy, jaką uważamy za najlepszą dla nas i innych mieszkańców domu. Bierzmy wówczas pod uwagę także szerokość wanny, bo słuchawka o zbyt dużej średnicy tarczy mogłaby za mocno pryskać wodą.

Wyposażając łazienkę, musimy dobrze zastanowić się, jak chcemy z niej korzystać. Najważniejszą decyzją będzie wybór pomiędzy zamontowaniem kabiny prysznicowej i wanny. Nie zapominajmy o tym, że ze słuchawki natryskowej możemy korzystać w jednym i drugim przypadku, tak więc nie musimy martwić się, że nie będziemy mogli wygodnie się opłukać.