Przejdź do treści

Jak własnoręcznie uszyć torby bawełniane?

Torby bawełniane cieszą się bardzo dużym powodzeniem, albowiem są bardzo wygodne i ekologiczne. Ludzie lubią zabierać je na zakupy albo nawet używać w zamian za zwykłą torebkę. Poza tym takie torby to często okazja do wyrażenia siebie. Czemu by więc nie uszyć jej samodzielnie?

Pierwsze szycie maszyną jack overlock

szycieTorby bawełniane ze względu na ich prostokątny kształt można uszyć bardzo łatwo. Będzie to więc doskonała rzecz do trenowania umiejętności na sam początek przygód z szyciem. Można dobrać materiał według uznania, a tutoriale z łatwością wyszuka się w Internecie. Szycie nie jest tak trudną sprawą, jeśli wcześniej się trochę potrenuje, zszywając na sam początek kartki. Dzięki temu będzie łatwiej później zacząć z materiałem. Następnie można właśnie przejść do szycia przedmiotów o regularnych kształtach, bo są po prostu najłatwiejsze. Mogą to być torby materiałowe albo chociażby podszewki na poduszki. Nie warto stawiać sobie poprzeczki zbyt wysoko, bo nic z tego nie będzie i tylko pojawi się niepotrzebna frustracja. Dzięki metodzie małych kroczków szybciej można cieszyć się z postępów w zdobywaniu umiejętności. Poza tym na pewno torby ekologiczne przydadzą się w każdym domu, nawet jeśli nie będą uszyte idealnie.

Jack maszyny, czyli jaki sprzęt wybrać

maszyna domowaWażny jest sprzęt, w który będzie się chciało wyposażyć, aby szyć. Sprawdzona jest na przykład maszyna Jack. To urządzenie do szycia dobrej jakości, idealne do warunków domowych. Jest nieawaryjne, funkcjonalne i na pewno długo posłuży. Przyda się bez wątpienia Jack overlock do obszywania, ale mogą się sprawdzić także inne rodzaje. Na pewno trzeba mieć też stębnówkę. Poza tym jeśli chce się kupować maszyny, warto poradzić się kogoś doświadczonego. Lepiej nie podejmować pochopnie decyzji i nie popełnić błędu. Na pewno nie warto kierować się przy zakupie wyłącznie ceną, bo można się szybko zawieść. Ważne są parametry, stąd przyda się pomoc kogoś obeznanego w temacie. Ewentualnie można też poradzić się sprzedawcy.

Torby bawełniane krok po kroku

Torby bawełnianePo pierwsze, trzeba wyciąć z materiału prostokąty o odpowiednich wymiarach. W zależności od własnego widzimisię mogą one być różnej wielkości. Najlepiej jeśli wytnie się cztery prostokąty, aby stworzyć części torby. Mogą też być po dwa, jeśli chce się część wierzchnią uczyć z innego materiału. Potem można wyciąć mniejszych rozmiarów prostokąty, jeśli marzą się nam kieszenie. Takie torby ekologiczne mogą, ale nie muszą mieć zamków błyskawicznych. Jeśli jednak chce się, aby je miały, to dobrze jest wyciąć także obszycia: tutaj także cztery prostokąty materiału. Poza tym trzeba pomyśleć o pasku od torby, który musi być bardzo długim prostokątem. Można dla ułatwienia zrobić zaledwie jedną taką rączkę, albo uszyć dwie. Drugie rozwiązanie wymaga jednak nieco więcej wprawy. Jeśli pasek ma być jeden, to potrzebne będą dwa wycięte, długi prostokąty. Następnie można przystąpić do szycia. Na początek trzeba zająć się kieszeniami. Etapy wyglądają po kolei tak:

  • podłożenie górnych brzegów kieszeni pod spód dwa razy,
  •  zaprasowanie i wyjęcie szpilek,
  •  stebnowanie tych brzegów,
  •  potraktowanie overlockiem dolnego i bocznych brzegów,
  •  przyszycie według uznania.

Nie ma znaczenia w jakiej odległości będą się znajdować kieszenie ani czy będą jednoczęściowe czy może przestebnowane w którymś miejscu, aby stworzyć dwie części. Teraz zostaje już szycie torby. Trzeba złożyć części torby prawą stroną do prawej, a następnie spiąć szpilkami i przeszyć. Potem potraktować overlockiem brzegi. W zasadzie torba jest już z grubsza gotowa. Jeśli chce się poszerzyć dno, to można je na przykład wszyć. Zamek podobnie można wszyć albo nie, zależnie od upodobań. Potrzebne będzie jednak jeszcze ucho torby albo dwa. Taki pasek materiału trzeba przeszyć, a później przestebnować. Trzeba jeszcze tylko przymocować do torby i przyszyć. Gotowe!


Więcej informacji można znaleźć na:


Krótkie podsumowanie tematu:

Własnoręczne szycie toreb bawełnianych nie jest bardzo trudne, jeśli ma się odpowiedni sprzęt i trochę cierpliwości. Żeby maksymalnie ułatwić sobie taki proces, można poszukać wskazówek z wymiarami i kolejnymi etapami takiego szycia.