Przejdź do treści

Jak wybrać czujnik czadu?

 

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest główną przyczyną zgonów z powodu zatrucia. Bezbarwny i bezwonny gaz, czad jest produktem ubocznym spalania. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć dom przed tym cichym zabójcą. W procesie wyboru czujnika czadu dwie najważniejsze opcje, które należy rozważyć, to źródło zasilania i wyświetlacz.

Jaki czujnik dwutlenku węgla wybrać?

czujnik czadu jakiDetektory tlenku węgla można kupić w wersji na baterie lub podłączanej do prądu za pomocą przewodu. Modele przewodowe mają tę zaletę, że nie trzeba pamiętać o wymianie baterii, ale jeśli braknie prądu, to system wykrywania także nie będzie działał. Jednostki zasilane bateriami nie zawiodą w przypadku awarii zasilania, natomiast należy co jakiś czas sprawdzać, czy baterie się nie wyczerpały. Wiele modeli zawiera wbudowany alarm, który włącza się w razie utraty zasilania, kiedy baterie się wyczerpią. Wyświetlacz cyfrowego detektora dwutlenku węgla pokazuje stężenie CO w pomieszczeniu. Niektóre modele mają nawet ciągły odczyt bieżącego poziomu. Wyświetlacz zawierający historię koncentracji czadu w domu na osi czasu może być pomocny w ocenie lub identyfikacji niebezpieczeństw. Eksperci sugerują cotygodniowe testowanie alarmu. Czujnik czadu jaki się wybierze zależy od osobistych preferencji, natomiast niezależnie od modelu detektory należy umieścić na suficie lub wysoko na ścianie. Nie powinno się umieszczać ich w bliskiej odległości od urządzeń do gotowania lub ogrzewania. Podobnie należy unikać umieszczania ich w pobliżu wentylatorów sufitowych, otworów wentylacyjnych lub klimatyzatorów.

Każdy dom potrzebuje co najmniej jednego czujnika tlenku węgla. Alarm poinformuje, czy w domu znajdują się niebezpieczne ilości tlenku węgla, co może pozwolić zachować zdrowie, a niejednokrotnie nawet ocalić życie domowników. Ponadto czujniki te nie są drogie, nie ma więc żadnych wymówek, aby ich nie posiadać, szczególnie patrząc na korzyści z zainstalowania ich w domu.