Przejdź do treści

Jak zorganizować pogrzeb – przydatne informacje

pogrzeb

Na tą chwilę nigdy nie jesteśmy przygotowani. Odejście bliskiej osoby to zawsze ogromny szok. Trudno jest tych wyjątkowych okolicznościach zachować zimną krew i pamiętać o załatwieniu wszystkich spraw i formalności. Jak się do tego zabrać?

Organizacja pogrzebu – od czego zacząć?

pogrzebPo tym jak lekarz stwierdzi zgon i wystawi kartę zgonu musimy skontaktować się z zakładem pogrzebowym. Ten zajmie się przetransportowaniem zwłok do chłodni, a w dalszym ciągu załatwieniem aktu zgonu. Usługi pogrzebowe są bardzo rozległe i w tych trudnych chwilach musimy decydować o wielu sprawach, na które nie mamy siły i ochoty:

  • czy ceremonia będzie miała charakter świecki czy kościelny,
  • czy zmarły zostanie pogrzebany czy skremowany,
  • jak będzie wyglądać oprawa pogrzebu, trumna lub urna,
  • w co będzie ubrany zmarły podczas ceremonii,
  • w jakim czasie odbędzie się uroczystość,
  • na jakim cmentarzu odbędzie się pochówek.

Niestety na tym nie kończą się przygotowania do pogrzebu. Czeka nas jeszcze skontaktowanie się z księdzem, wybór kwiatów oraz organizacja stypy.

Dobra restauracja na stypę

restauracjaStypa to nielubiany przez wszystkich element, jednak bardzo zakorzeniony w tradycji. Niektórzy rezygnują z niej uważając, że jest niestosowna i szczególnie kłopotliwa dla rodziny zmarłego. Jej organizacja wiąże się z wyborem miejsca, potraw, zadecydowaniem o ilości zaproszonych osób oraz dylematem, czy podawać alkohol czy nie. Najczęściej stypa odbywa się w lokalu lub w domu. Dobra restauracja jest miejscem dużo bardziej komfortowym, ponieważ nie musimy obawiać się o przestrzeń, potrawy oraz sprzątanie po spotkaniu. Należy wziąć jednak pod uwagę, że organizacja pogrzebu to bardzo kosztowne przedsięwzięcie, a decyzja uroczystości w restauracji dodatkowo nadszarpnie budżet. Optymalnym rozwiązaniem jest zaproszenie gości do domu lub ogrodu i zdecydowanie się na catering. Jeśli stoimy przed dylematem kogo powinniśmy zaprosić, to w pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę najbliższą rodzinę. Bywa, że ta jest jednak skłócona, wtedy warto porządnie zastanowić się nad konsolacją.

Czy nagrobki granitowe są dobrym wyborem?

nagrobekWybór nagrobka to zwieńczenie ostatniego pożegnania. Pierwszym czynnikiem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę jest rozmiar wykupionego miejsca na cmentarzu, tak by dobrze dopasować do niego zamawiany pomnik. Kolejną i właściwie najważniejszą kwestią jest budżet, jakim dysponujemy. Cena uzależniona jest od wielkości nagrobka, kruszcu i wzoru. Najmniej wydamy na nagrobki granitowe z jasnego granitu chińskiego lub krajowego – to koszt ok. 3200-4500 złotych. Nieco droższe są pomniki z importowanego granitu kolorowego (4500-8000 złotych). Więcej niż 8000 złotych wyniesie ten wykonany z czarnego, twardego granitu. Pomniki granitowe są najbardziej powszechne w naszym kraju ze względu na swoją trwałość. W naszym klimacie do budowy pomników właściwie nie stosuje się marmuru, ponieważ ta w kontakcie z mrozem i wodą bardzo szybko ulega erozji. Wybierając fason pomnika powinniśmy postępować zgodnie z ostatnią wolą zmarłego. Jeśli takowej nie było, najlepiej wybrać model, który odzwierciedli to, kim był za życia. Przesadzony, wymyślny pomnik nie będzie pasował do skromnej z natury osoby. To, czy wybierzemy tablicę czy litery kute, piaskowane lub metalowe jest już kwestią gustu i budżetu. Ostatnim etapem jest decyzja o tym, czy chcemy umieszczać na nagrobku podobiznę zmarłego. Modnym trendem staje się też ozdabianie go cytatem, jakąś frazą oddająca stosunek rodziny do zmarłego lub nawiązującą do okoliczności śmierci.


Więcej w temacie organizacji pogrzebu i styp można znaleźć na:

  • Calanaprzod.com.pl – restauracja z Gdańska w której można zorganizować stypę
  • Adoria.pl -firma świadcząca usługi pogrzebowe
  • Pl.wikipedia.org – artykuł o organizacji pogzrzebu w różnych obrzędach
  • Pracowniakamieniarska.pl – nagrobki wykonywane z kamienia

Podsumowanie

Uroczystość pogrzebowa wymaga od nas podejmowania istotnych decyzji, w chwili gdy kompletnie nie jesteśmy na to gotowi. Rozważając różne opcje pamiętajmy by postępować zgodnie ze swoim sumieniem i ostatnią wolą zmarłego.