Przejdź do treści

Jaka studnia, taka woda

 

Czerpanie wody ze studni to doskonałe rozwiązanie na wysokie rachunki za wodę. Niestety ceny wody wciąż rosną i nic nie świadczy o tym, że ma się to zmienić, dlatego możliwość, jaką daje nam posiadanie własnej studni jest naprawdę kusząca. Jak podejść do budowy studni na działce i na co zwrócić uwagę?

Budowa studni – praktyczne porady

badanie wody ze studniBudowa studni może być procesem łatwym, z którym poradzi sobie niemal każdy. Może być to także przedsięwzięcie wymagające fachowej obsługi specjalistycznej firmy. Wszystko w zależności od rodzaju studni, jaką mamy zamiar użytkować. Rodzaj studni natomiast determinuje użyteczność wody, a konkretnie koszty jej uzdatniania na użytek domowy. Pamiętajmy, że nie każda studnia zaoferuje nam takiej samej jakości wodę. Podstawową czynnością, jaką będziemy musieli wykonać jest badanie wody ze studni. Wyniki badania pozwolą nam dopasować metodę uzdatniania wody. Czasem może okazać się, że uzdatnianie wody będzie na tyle kosztowne, że po prostu przestanie się opłacać. W takim wypadku czerpaną wodę można wykorzystać jedynie do podlewania roślin lub prac porządkowych przy domu. Badanie wody ze studni można zrobić w każdej stacji sanitarnej za stosowną opłatą, można też skorzystać z usług specjalizujących się w tym laboratoriów. Warto wspomnieć, że jakość wody zależeć będzie głównie od głębokości, z jakiej ją czerpiemy. Zatem studnie kopane, które często nie przekraczają kilku metrów głębokości, zaopatrzą nas w wodę o wysokim poziomie zanieczyszczeń, które przenikają do gruntu z jego powierzchni. Inaczej jest w przypadku studni wierconych czyli głębinowych. Te czerpią wodę z głębokości kilkudziesięciu metrów, dlatego zanieczyszczenia z powierzchni nie są w stanie przedostać się głębiej przez warstwy nieprzepuszczalne. Jednakże i taka woda musi zostać zbadana na obecność zanieczyszczeń i szkodliwych bakterii.

Koszty budowy studni wiążą się przede wszystkim ze skomplikowaniem prac. Kilkumetrowej głębokości studnia kopana to brak specjalistycznego sprzętu i fachowej ekipy, co zdecydowanie zmniejsza koszty. Jednak możliwości takiej studni nie są zbyt duże, raczej trudno będzie za jej pośrednictwem zaopatrzyć w wodę gospodarstwo domowe. Studnia głębinowa natomiast doskonale sprawdzi się jako dostawca wody do całego domu, ale inwestycja w jej budowę to niemałe koszty.