Przejdź do treści

Jakie kanałowe grzejniki podłogowe wybrać do domu jednorodzinnego?

Budując dom należy podjąć wiele ważnych decyzji, których konsekwencje będzie się ponosić przez wiele lat. Budowa to spora inwestycja, dlatego każda decyzja powinna być przemyślana i poparta dobrymi badaniami. Jednym z kluczowych, dla komfortu mieszkańców, aspektem jest ogrzewanie budynku. Dzięki odpowiedniemu systemowi grzewczemu, można cieszyć się ciepłem domowego ogniska przez cały rok.

Efektywne grzejniki elektryczne do wnętrz

Mały grzejnik elektrycznyGrzejniki są jednym z najważniejszych elementów instalacji grzewczych. Stanowią one źródło ciepła w pomieszczeni i dzięki nim powietrze jest cieplejsze. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz produktów. Każdy jednak różni się od siebie. Dobór odpowiednich urządzeń jest zadaniem trudnym i należy poświęcić mu sporo czasu. Decydując się na zakup, należy zwrócić uwagę na:

 • materiał,
 • miejsce montażu,
 • sposób podłączenia,
 • metodę zasilania,
 • wygląd zewnętrzny

Grzejniki mogą być wykonane ze stali, aluminium lub żeliwa. Żeliwne urządzenia spotykane są raczej w starszym budownictwie. Jednak mają swoje zalety. Nagrzewają się sporo czasu, ale także długo oddać ciepło. Takie urządzenia są także odporne na uszkodzenia z powodu twardej wody. Cechuje je duża trwałość. Najbardziej popularne są jednak grzejniki stalowe. Takie urządzenia mają różne rozmiary, dzięki czemu łatwo je dopasować do każdego pomieszczenia. Ich podstawową zaletę jest szybkość reagowanie na zmiany temperatury. Grzejniki aluminiowe są przede wszystkim bardzo lekkie, jednak przez to także mniej trwałe. Wśród wielu produktów na rynku można wyróżnić następujące rodzaje grzejników:

 • płytowe,
 • członowe,
 • konwektorowe,
 • kanałowe,
 • dekoracyjne

W ostatnim czasie niezwykle popularne stają się grzejniki kanałowe. Coraz więcej inwestorów decyduje się na takie urządzenie w swoich domach.

Grzejniki kanałowe ogrzewają wnętrza

Pokrętło grzejnika kanałowegoMogą być doskonałym uzupełnieniem zwykłego systemu ogrzewania. Przede wszystkim są one niewidoczne. Takie grzejniki schowane są w podłodze, dzięki temu nie zabierają dużo miejsca. Nowoczesne budownictwo cechuje się dużą powierzchnią przeszkloną. Rozwiązania takie dają dużo światła w pomieszczeniu, dzięki czemu wydają się one bardziej przestronne. Grzejniki podłogowe montuje się zazwyczaj przy takich właśnie dużych oknach. Rozwiązanie to jest niezwykle estetyczne, gdyż nie zajmuje miejsca na ścianie. Budowę takiej instalacji należy zaplanować jeszcze na etapie projektowania domu. Grzejnik ten wymaga wydrążenia kanału co ciężko zrobić po zakończonej budowie. Firm oferujących montaż takich urządzeń jest wiele, działają one nie tylko w dużej Warszawie. Długość wydrążonego kanału powinna być równa długości powierzchni przeszklonej.

Ogrzewanie kanałowe i ich konserwacja

Grzejnik elektrycznyGrzejniki takie mają swoje wady i zalety. Główną wadą takiej instalacji jest konieczność jej czyszczenia. Należy to robić dosyć często, gdyż do kanału dostaje się kurz i inne zabrudzenia. Sytuacja pogarsza się latem, kiedy często przechodzi się nad grzejnikiem. Czyszczenie takiej instalacji nie jest trudne. Ściągnięcie kratki do grzejników umożliwia łatwe odkurzenie kanału z zanieczyszczeń. Ważnym elementem budowy takiego urządzenia jest kratka. Na rynku dostępne są różne wzory i materiały z jakiego są wykończone. Taka kratka zbudowana jest w taki sposób by zakrywać maksymalnie trzydzieści procent powierzchni kanału. Tylko w taki sposób grzejnik może działać efektywnie. Dlatego niezwykle ważne jest, aby nie zakrywać wylotu dywanem czy też meblami.


Szczegółowe informacje dotyczące poruszanych zagadnień:

 • Muratorplus.pl – serwis internetowy poświęcony zagadnieniom budowlanym
 • Technikadesign.pl – strona internetowa warszawskiej firmy oferującej grzejnik podłogowy
 • Termar – witryna internetowa przedsiębiorstwa sprzedającego grzejniki elektryczne

Podsumowanie artykułu

Ogrzewanie domu to element konieczny. Przy wyborze grzejnika należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Ważna jest również jego estetyka. Odpowiednio dobrana instalacja grzewcza będzie działała sprawnie i nie będzie zauważalna na pierwszy rzut oka.

Dodaj komentarz