Przejdź do treści

Jakie narzędzia specjalistyczne znaleźć można w warsztacie?

Jeżeli właśnie urządzasz swój pierwszy przydomowy warsztat, możesz zastanawiać się, jakie narzędzia będą ci potrzebne. Niektóre z nich są bardzo uniwersalne i przydadzą się każdemu panu domu. Inne są bardziej użyteczne w określonych działalnościach na przykład mechanika samochodowego czy stolarza. Odpowiedni dobór podstawowych narzędzi pozwoli na szybką reakcję w razie jakiejś nagłej awarii w mieszkaniu.

Narzędzia specjalistyczne dla głowy rodziny

klucz dynamometrycznyOczywiście, można się zastanawiać, co w swoim warsztacie ma profesjonalny mechanik samochodowy albo inny fachowiec. Ty jednak raczej nie będziesz potrzebować tego wszystkiego. Wystarczy ci zestaw podstawowych narzędzi, który może ograniczać się jedynie do kilku. Można go oczywiście rozszerzać tak, aby był w stanie sprostać twoim oczekiwaniom. Jest bowiem wiele narzędzi, które się przydadzą, ale ich brak nie spowoduje zaraz katastrofy. Te narzędzia warto mieć w domu:

 • miarkę centymetrową i zwijaną
 • poziomnicę
 • szpachlę z metalu
 • klucz udarowy i inne rodzaje kluczy
 • nóż introligatorski
 • latarkę
 • taśmy izolacyjne
 • różne rodzaje śrubokrętów
 • papiery ścierne
 • szczypce, kombinerki
 • wiertarkę
 • pilnik
 • młotek i gwoździe

Z pewnością to nie wszystkie narzędzia, które można mieć w przydomowym warsztacie. Te jednak stanowią podstawę, żeby można było w ogóle mówić o jego istnieniu. Mogło się zdarzyć, że zostało pominiętych nawet kilka rzeczy, które też okażą się potrzebne. Wiem, że mężczyźni nieraz najchętniej wykupiliby pół sklepu budowlanego tak bardzo czują potrzebę posiadania tych i podobnych narzędzi. Oczywiście, nawet tych wymienionych powyżej przedmiotów może być wiele rodzajów, co znacznie poszerza listę niezbędnych dla domowego majsterkowicza akcesoriów.

Wyposażenie warsztatu samochodowego w zestaw bitów i inne narzędzia

zestaw bitowWarto na bieżąco śledzić, które elementy są już zużyte i nie nadają się do dalszego wykorzystywania. Nie chodzi tutaj tylko o papier ścierny, który w naturalny sposób przestaje spełniać swoją funkcję. Chodzi także o takie narzędzia jak chociażby wiertła do wiertarki. Zestaw bitów do wkrętarki także może się zużyć, choć może w nieco wolniejszym tempie. Może też się częściowo pogubić i wtedy warto zdać sobie z tego sprawę i zadbać o nowe wyposażenie. Wszystko po to, aby w awaryjnym momencie nie musieć się już martwić, że czegoś nie masz w domowym warsztacie. Dzięki dbaniu o przybory do majsterkowania na bieżąco, będziesz mieć zawsze pewność, że wszystko w domu możesz nimi naprawić. Co jest jeszcze ważne? Trwałość posiadanych narzędzi. Istotne jakiej są one firmy i jakiej jakości. Ja polecam narzędzia Rooks na przykład. Mają bardzo przydatne zestawy walizkowe. To wygodny sposób przechowywania, dzięki któremu akcesoria się tak łatwo nie gubią. Poza tym są one wykonane z wysokiej jakości materiałów. Mogą posłużyć naprawdę długo, jeżeli się je we właściwy sposób użytkuje.

Grawerowanie laserowe, czyli warsztat profesjonalny

przedmiot znakowany laseremOczywiście do profesjonalnego warsztatu samochodowego czy jakiegokolwiek innego, gdzie wykonuje się w sposób profesjonalny naprawy czy udoskonalenia, nie można użyć tych samych narzędzi, co w domu. Po prostu często będą tam one niepraktyczne. Ciężko scharakteryzować, co w jakiej branży będzie potrzebne, ponieważ są to bardzo obszerne listy narzędzi. Możliwe, że w swoim domu prowadzisz mały zakład poligraficzny i na przykład robisz tłoczenie na gorąco. W Warszawie jednak taka działalność przydomowa nie miałaby racji bytu, ewentualnie może w mniejszym mieście. Najczęściej jednak ludzie nie mają takich specjalistycznych zdolności, które wykorzystywaliby we własnym domu i nie potrzebują w nim tak fachowego sprzętu. Wiadomo, że grawerowanie laserowe będzie wymagało użycia jakichś specjalnych laserów, materiałów do grawerowania jak na przykład drewno czy aluminium i całej listy innych przedmiotów. Każda branża rządzi się swoimi prawami i potrzebuje konkretnych przyrządów.


Ciekawe informacje dotyczące tematu są dostępne na:

 • Rooks.pl – witryna internetowa firmy sprzedającej klucz dynamometryczny i zestaw bitów
 • Autocentrum.pl – niezależny portal internetowy poświęcony motoryzacji
 • Prints Solutions – strona internetowa firmy wykonującej hot stamping i znakowanie laserem

Podsumowanie

W zależności od branży i specjalizacji będą potrzebne inne narzędzia. To oczywiste, jednak jeżeli chcesz naprawić jakieś konkretne urządzenie, a nie masz w tym doświadczenia, najlepiej zapytaj specjalistę w sklepie o potrzebne do tego celu rzeczy. Na pewno pomoże odpowiednio wyposażyć twoją skrzynkę z narzędziami.