Przejdź do treści

Jakie są metody osuszania budynków?

 

Wilgoć to wróg numer jeden każdego budynku. W bardzo krótkim czasie może nie tylko osłabić konstrukcję, ale również zniszczyć ściany i podłogi. Nie pozbędziemy się jej jeśli będziemy działać powierzchownie, ponieważ należy znaleźć źródło i przyczynę a następnie się ich pozbyć i osuszyć budynek.

Metody osuszania budynków

Osuszanie budynków warszawa osuszanie budynków warszawarozpoczynamy zawsze od rozpoznania oraz wyeliminowania przyczyny problemu. Bez tego osuszenie budynku przyniesie jedynie krótkotrwałe efekty. Nieinwazyjne osuszanie ścian nie wymaga od nas dużych nakładów finansowych. Ich największą zaletą jest brak ingerencji w ściany domu. Do najpopularniejszych tego typu metod zaliczamy nagrzanie pomieszczeń, osuszanie kondensacyjne, mikrofalowe, absorpcyjne oraz podposadzkowe. Nagrzewanie pomieszczeń polega na podwyższeniu temperatur w budynku do maksymalnie 35 stopni Celsjusza. To sprawi, że wilgoć na ścianie zaczyna parować a skuteczny system wentylacji odprowadza nagromadzoną parę wodną z pomieszczenia. Osuszanie kondensacyjne polega na skropleniu pary wodnej, która unosi się w danym pomieszczeniu. W ten sposób obniża się wilgotność powietrza. Wilgoć stopniowo odparowuje a ściany ulegają powolnemu osuszaniu. Osuszanie mikrofalowe to wydajny sposób na osuszenie budynku. Pod wpływem działania fal wilgoć w domu stopniowo zmniejsza się. Osuszanie absorpcyjne działa na podobnej zasadzie jak kondensacyjne, różnicą jest sposób zbierania wilgoci. I ostatnie osuszanie podposadzkowe wykonywane jest po zalaniu budynku.

Jak widać metod osuszenia budynków jest wiele. Zanim jednak wybierzemy sobie jedną z nich i na własną rękę zaczniemy osuszanie warto poradzić się specjalisty, ponieważ każda metoda powinna być dopasowana do stopnia zawilgocenia oraz materiałów, z których jest on wykonany.