Przejdź do treści

Jakie zabawki warto kupić naszemu dziecku?

Na rynku jest bardzo wiele różnego rodzaju zabawek. Czasami wręcz nie wiadomo, na co się zdecydować i co kupić dziecku. Nie wszystkie zabawki jednak sprzyjają edukacji i propagowaniu pozytywnych zachowań wśród najmłodszych. Jeżeli chcesz kupić prezent, który będzie wspomagał wychowanie, zapoznaj się z poniższymi podpowiedziami.

Pomysły na zakup zabawek dla dzieci

zabawki edukacyjne z drewnaKiedy idziesz do sklepu z zabawkami i widzisz półki uginające się od różnych przytulanek i klocków dla dzieci, możesz mieć dylemat, które się sprawdzą. Ważne są zainteresowania dziecka, ale także to czy zabawka jest bezpieczna. Możesz mieć wątpliwości, co do niektórych modeli, a wtedy lepiej ich po prostu nie kupować.Wybierz taką zabawkę, która da ci pewność, że twoje dziecko, bawiąc się nią, będzie się dobrze rozwijać. Najlepsze zabawki to te, które czegoś przy okazji uczą. Dziecko szybciej przyswaja sobie wiadomości lub zdolności manualne właśnie poprzez zabawę. Warto kupować zabawki, które:

 • rozwijają wyobraźnię,
 • są wytrzymałe,
 • nie wzbudzają agresji,
 • pobudzają różne zmysły,
 • polepszają zdolności motoryczne
 • są różnorodne: jedna do wspólnej zabawy, druga do samodzielnej
 • są bezpieczne, tzn., że na przykład nie posiadają elementów, które dziecko mogłoby przypadkowo połknąć.

Rozglądaj się za zabawkami, które nie popsują się po pierwszej zabawie. Nie warto kupować na przykład przedmiotów wykonanych z cienkiego plastiku, bo wiadomo, że szybko się zepsują i wylądują na śmietniku. Kupując rzecz dla dziecka, zobacz też czy nie ma małych elementów, które dziecko mogłoby połknąć albo ostrych krawędzi, którymi może się zranić. Poza kwestiami bezpieczeństwa zwróć także uwagę na to czy zabawka ma szansę się dziecku spodobać. Znasz przecież mniej więcej zainteresowania swojego dziecka. Oczywiście, czasami zdarzy się nie trafić z prezentem, ale nie da się tego uniknąć. Ważne, aby zabawki rozwijały wszechstronne umiejętności: zarówno społeczne, manualne, jak i zdolność logicznego myślenia. Warto dbać o rozwój dziecka od wczesnych chwil jego życia. Mogą to być drewniane klocki, które będzie układać, zabawka, w której trzeba dopasować kształty do siebie albo zwykłe kredki, którymi będzie rysować wraz z tobą. Różne zabawki w różnym stopniu wpływają na dziecięcą edukację i trzeba to mieć na względzie przy ich wyborze.

Zabawki Fisher Price przyjazne dzieciom

zabawka fisher priceWarto rozważyć zakup którejś z zabawek Fisher Price. Są to propozycje, które uczą i bawią, a także są bardzo solidnie wykonane. Są one przeznaczone dla maluchów w różnym wieku: zarówno dla niemowlaków, jak i dzieci jedenastoletnich. Dostępne są przykładowo:

 • tory do budowania
 • lalki
 • samoloty i helikoptery
 • karuzele do łóżeczka
 • gryzaczki
 • figurki
 • jeździki

Wybór jest naprawdę spory, a zabawki są wysokiej jakości.

Zabawki edukacyjne dla dzieci, a czas z rodzicami

zabawki edukacyjne dla 3 latkaNajlepiej urozmaicić dziecku zabawę i zapewnić rzeczy do różnego rodzaju zajęć. Dobrze jest też nauczyć dziecko samodzielnego zajmowania sobie czasu, ale też współpracy poprzez wspólną z nim grę. Żadne zabawki edukacyjne dla 3 latka nie zastąpią mu czasu spędzonego z mamą. Najmniej korzystnie wpływa na dziecko długotrwałe siedzenie przed telewizorem lub komputerem, ponieważ nie jest specjalnie rozwijające, a zajmuje je bez reszty. Lepiej już nauczyć je, żeby potrafiło bawić się samo, kiedy akurat nie masz czasu się nim zajmować niż sadzać je ciągle przed monitorem. Czasami rzeczy najprostsze najmocniej rozwijają, bo wtedy dziecko może się wykazać kreatywnością. Nie trzeba mieć samych elektronicznych zabawek, które dużo rzeczy robią za maluszka. Dobrze wspierają one edukację, ale warto też uzupełnić pulę przedmiotów na przykład o te zwykłe klocki lego (oczywiście, kiedy dziecko będzie już na tyle duże, żeby się nimi bawić i ich nie połykać) lub większe układanki.


Informacje związane z tematem dostępne są również na:

 • Naukowazabawa.pl – sklep internetowy oferujący zabawki kreatywne dla dzieci
 • Babyland-sklep.pl – sklep online sprzedający tanie ubranka dla dzieci
 • Rodzice.pl – serwis internetowy z poradami dla rodziców

Podsumowanie

Kupując zabawkę dla swojego dziecka, zwróć zawsze uwagę na to czy jest dla niego przyjazna. Im mocniej rozwija różne umiejętności brzdąca, tym lepiej. Poza tym miej czas, aby pobawić się ze swoim dzieckiem, ponieważ wtedy nabywa ono ważnych zdolności społecznych i przede wszystkim czuje się bezpieczne i kochane.