Przejdź do treści

Klatka dla chomika, czy metalowe to dobry wybór?

  • przez

 

Chomiki są popularnym zwierzęciem domowym, bardzo możliwe, że nawet bardziej popularnym niż psy. Uchodzi za łatwego i taniego w utrzymaniu, coś może w tym być, jednak nie zapominajmy, że to żywe zwierzę i jak każda istota ma swoje potrzeby, które powinniśmy umieć spełnić decydując się na niego.

Metalowa czy szklana klatka dla chomika?

metalowe klatki dla chomikówChomiki to zwierzęta nocne, co oznacza, że w dzień śpią, a w nocy buszują po swojej kwaterce. Pewnie dlatego mówi się, że nie wymagają zbyt wiele uwagi, w zasadzie to prawda, chomik dobrze radzi sobie sam. Należy pamiętać, że jest to zwierzę samotne, dlatego trzymanie dwóch chomików w jednej klatce nie jest dobrym wyborem, ponieważ może dojść między nimi do walk, a w przypadku dwóch tych samych płci, do niekontrolowanego rozrodu. Gryzonie te potrzebują odpowiedniej diety, która będzie bogata w warzywa, owoce i zarno, dlatego warto urozmaicać nimi jego codzienną dietę, a jeśli używamy gotowych mieszanek, wybrać tą z dobrym składem. Kolejnym ważnym aspektem są popularne metalowe klatki dla chomików, nie ma w nich nic złego, pod warunkiem że są odpowiedniej wielkości. Powinna mieć co najmniej 80 centymetrów długości, aby chomik miał miejsce do eksplorowania. Jej dno plastikowe lub szklane powinno być odpowiednio wysokie, aby można było nasypać tam dużo trocin, w których zwierzę będzie mogło tworzyć norki, tak jak w naturalnym środowisku.

Podstawowym błędem właścicieli chomików jest również nieodpowiedni kołowrotek. Jeśli będzie za mały, chomik może nabawić się deformacji kręgosłupa, może też zniechęcać go do biegania, co będzie skutkowało otyłością. Lepiej wybrać duże, drewniane lub plastikowe, jednak bez systemu nożycowego, który może zranić gryzonia, bez szczebelek, między które może zaplątać się łapka.