Przejdź do treści

Kot brytyjski – jak wygląda?

  • przez

 

Jak wiadomo, koty brytyjskie są bardzo popularną rasą kota domowego w Wielkiej Brytanii, ale nie tylko. Kot brytyjski występuje w wielu kolorach, wzorach i odmianach, ale najczęściej spotykany jest brytyjski niebieski, który ma niebiesko-szary kolor. Mamy koty brytyjskie długowłose, jak i krótkowłose. Co warto wiedzieć o tej rasie, zanim zdecydujemy się na zakup tego pięknego kota?

O wyglądzie i zachowaniu kota brytyjskiego

kot brytyjski długowłosyKoty brytyjskie krótkowłose są popularną rasą. Mają wspaniałe osobowości i są łatwe w pielęgnacji. Jak wygląda brytyjski kot krótkowłosy? Tak zwany brytyjczyk jest elegancką rasą kotów, które można znaleźć w wielu różnych kolorach, takich jak czarny, niebieski, czerwony lub biały (kremowy). Mają duże oczy, które są zielone lub złote i lekko zaokrąglone uszy. Ich futro jest krótkie i gęste z błyszczącym połyskiem. Jak zachowuje się ta rasa? Kot brytyjski długowłosy to dobre zwierzę rodzinne, ponieważ jest czuły i przyjazny w stosunku do ludzi, psów, dzieci, a nawet innych kotów. Uznaje się je za dość spokojną rasę kotów. Należy jednak pamiętać, że jak każdy kot, kot brytyjski również potrzebuje czasu dla siebie, szczególnie gdy je i śpi. Nie jest to dobry moment, by im przeszkadzać. Brytyjczyk może być dość terytorialny w stosunku do innych kotów w gospodarstwie domowym, ale gdy jest wychowywany z innymi zwierzętami domowymi, radzi sobie doskonale.

Warto wspomnieć, że kot brytyjski nie jest tak naprawdę do końca brytyjski. Na wyspy przybyły bowiem z Egiptu. Wyprawiały się na podboje wraz z rzymskimi legionistami. Ich zadaniem było pilnowanie żywności przed szkodnikami. I tak docierały coraz dalej. Trzeba również dodać, że kot brytyjski jest jedną z najstarszych ras europejskich, a popularnością cieszy się do dziś.