Przejdź do treści

Meble z drewna dębowego

Kocham urządzać wnętrza. Doradzać przyjaciołom i znajomym w doborze kolorów ścian, mebli i drobiazgów które wpływają na ostateczny wizerunek i nastrój pomieszczenia. Zawsze polecam im meble drewniane, pomimo oczywistego ich mankamentu, jakim jest cena – zdecydowanie wyższa niż cena mebli z płyty. Jeśli jednak komuś zależy na jakości i wytrzymałości mebla – drewno jest jedynym dobrym wyborem.

Dębina w kuchni i innych pomieszczeniach

dębowe stoły z krzesłami do kuchniPewnie mi nie uwierzycie, ale drewno dębowe świetnie sprawdza się nawet w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci. Od blisko dziesięciu lat mam w kuchni podłogę z desek dębowych, olejowanych i dębowy olejowany blat kuchenny, i nic się z nimi nie dzieje. Tam, gdzie najczęściej się chodzi, gdzie rozlewa się woda i trzeba często wycierać – starł się olej. Drewno pozostaje nienaruszone. Dębowe stoły z krzesłami do kuchni też pewnie by się świetnie sprawdziły – niestety na razie jeszcze takiego nie kupiłam, ale wciąż to rozważam. Oczywiście w kuchni nie mogłyby to być krzesła z tapicerowanymi obiciami, tylko z litego drewna dębowego, żeby materiał się nie zniszczył. Ciepła barwa takiego stołu sprawia, że wnętrze jest przyjazne, rodzinne, a kuchnia właśnie taka powinna być. Przy dębowym stole wszyscy chętniej zasiądziemy do wspólnego posiłku i będzie nam on bardziej smakował. A może i dawna tradycja rodzinnych rozmów przy stole powróci?

Chciałabym mieć taki stół. Ale jak wszystkie ciężkie drewniane meble, ma on swoje wymagania. Przede wszystkim przestrzeń. Pomieszczenie, w którym chcielibyśmy ustawić dębowy stół powinno być dość obszerne, aby był on odpowiednio wyeksponowany. Inaczej będzie sprawiał wrażenie przytłaczającego, a przecież nie o to nam chodzi. Zatem duży dom, duża kuchnia, a w niej prawdziwe serce domu rodzinnego – kuchenny stół.