Przejdź do treści

Muzyka na wesele czyli zespół czy dj?

Oprawa muzyczna oferowana na wesela zazwyczaj rozgrywa się pomiędzy dj i zespołem. Jedna i druga może być totalną porażką albo trafnym wyborem. Od tego na kogo się zdecydować zależy kilka czynników.

Czym się kierować dobierając muzykę na weselę?

Konsola DJ na weselePrzy doborze muzyki, musimy ustalić kilka szczegółów. Pierwszym z nich jest liczba gości, czy przyjęcie to mała kameralna impreza, czy duże wesele na kilkadziesiąt osób. Gdy liczebność osób jest mała nie wymagamy profesjonalnego nagłośnienia, natomiast przy dużej liczbie gości powinniśmy postarać się o to, żeby ona nie zagłuszała, a zarazem była słyszalna, a do tego potrzebny będzie dobry sprzęt muzyczny. Kolejnym ważnym czynnikiem decydującym o doborze oprawy muzycznej jest średnia wieku zaproszonych osób. Gdy większość z nich to ludzie młodzi, dobrze będą się oni bawić przy bardziej nowoczesnych dźwiękach, natomiast ludzie starsi wolą znane im polskie przeboje. Po części powinniśmy także kierować się naszym gustem, jak i naszych gości, których w końcu znamy jeżeli decydujemy się ich zaprosić. Kolejnym czynnikiem dobory muzyki, może być motyw wesela. Jeżeli nasze przyjęcie stylizowane jest na lata 60 i 70 to dobrze sprawdzi się muzyka np. Abby lub rockowe hity. Ważne jest także, aby restauracja w której organizujemy ślub miała odpowiednie zaplecze techniczne.

Jak wybrać odpowiedni zespół na wesele?

Zespół weselnyNajważniejsze czynniki, na które powinno się zwrócić uwagę przy doborze kapeli to ilość osób w zespole, im jest ich więcej tym wykonanie będzie bliższe oryginału, zazwyczaj kapele o większym składzie, mają większą różnorodność sprzętu jak gitary, klawisze, trąbki, również wokal będzie na pewno ciekawszy gdy będzie zawierał głos męski i żeński; cena, im większy skład tym cena niestety będzie wyższa, doświadczenie, nie tylko liczba osób zespołu wpływa na jakość występu, ale również ich doświadczenie, kapele dłużej prosperujące na rynku, zazwyczaj mają lepsze umiejętności nie tylko grania i śpiewania, ale także obycie w prowadzeniu zabawy. Demo, warto jest posłuchać jak wykonywane są utwory przed zdecydowaniem się na współprace. wielkość sali weselnej, zanim zdecydujecie się na kilkuosobowy skład upewnijcie się, że będzie on miał miejsce na rozłożenie się ze sprzętem w miejscu w którym odbywa się wesele. Do istotnych kwestii należą też:

  • charakter uroczystość;
  • proponowany scenariusz;
  • ilość przerw i godziny pracy;
  • wygląd stroi;
  • oświetlenie i inne dodatkowe wyposażenie;

trzeba też zwrócić uwagę na odpowiedni repertuar, decydując się na konkretny styl muzyczny, zwróćcie uwagę czy dany cover band wykonuje utwory znajdujące się na Waszej liście, dodatkowo wybierajcie te zespoły z szeroką ofertą muzyczną;

Wybór odpowiedniego dj na wesele w górskim klimacie

Wodzirej i DJ na weseluCoraz popularniejszą formą dostarczania muzyki, nie tylko w Warszawie ale w całym kraju jest dj. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną osobę powinniśmy poznać osobę, którą chcemy zatrudnić, jej styl muzyczny; sprawdzić jaki ma gotowy repertuar i przedstawić mu własną listę piosenek, które koniecznie muszą znaleźć się na weselu; poznaj jego osobowość, czy sprawdzi się również jako wodzirej i czy w ogóle w takiej funkcji występuje; zapoznaj się ze sprzętem jaki posiada dj; poznaj jego doświadczenie i referencje nie tylko od niego samego, ale również przez internet i od jego byłych klientów; ustal sprawy logistyczne, dojazd, godziny pracy, opłata za dodatkowy czas. Góralska zabawa weselna to zazwyczaj kilkudniowe przyjęcie z zabawą do białego rana. Muzyka towarzysząca uroczystościom ślubnym jest pełna okrzyków, dynamiczna, głośna i porywa do tańca, a nigdzie nie ma tyle kapel góralskich co na Śląsku. Tamtejsze zespoły oprócz tradycyjnych górskich dźwięków, przywdziewają także stroje ludowe oraz folkowe. Dodatkowo towarzyszą oni również liturgii mszalnej dając piękną oprawę muzyczną. Na weselu zabawiają gości różnorodnymi przyśpiewkami, biesiadnymi piosenkami, góralskim tańcem, a nawet oferują brzmienie folkowo góralskie sprawdzającej się w młodszym gronie odbiorców. Góralskich kapel nie jesteśmy w stanie przyrównać do żadnego cover bandu. Są oni oryginalni i niepowtarzalni.


Dodatkowe informacje w tym zakresie dostępne są na:

  • Swing Thing – strona internetowa cover bandu i zespołu na wesele z Warszawy
  • Slub-wesele.pl – internetowy portal poświęcony branży weselnej i ślubnej
  • DJ Greg – witryna internetowa dj na wesele w Rybniku i Katowicach

Podsumowanie

Wśród wielu opcji formy weselnej muzyki każda niesie ze sobą korzyści jak i starty. Jest ona nieodłącznym elementem każdej weselnej zabawy, dlatego przy wyborze powinniśmy się kierować przede wszystkim tym kto będzie jej odbiorcą. Jednak nie można zapomnieć również o tym, że w tym dniu liczycie się przede wszystkim Wy.