Przejdź do treści

Nadruk na odzieży – t-shirty, togi, szaty

Mimo iż dzisiejsze czasy stają się coraz bardziej nowoczesne, to na szczęście, pewne zawody i sfery naszego życia nadal są mocno przywiązane do tradycji. Może jednak jaśniej, bo taki wstęp mało komu może wydawać się jasny i zrozumiały.

 

Zasady ubioru

Tradycja czy nawiązania do tradycji to bardzo często są pewne układy formalne, formalne zasady zachowania czy ubioru, zasady postępowania. Młodzi ludzie, nazwali by to jednym słowem – sztywność. Nie do końca jest to jednak sztywność. Taka etykieta postępowania bywa naprawdę efektowna, piękna, a jednocześnie daje bardzo duże poczucie bezpieczeństwa.

 

Style

Dziś, choćby w biznesie, mamy styl buisiness, buisiness casual, czy casual. Co i jak i kiedy stosować zaczyna być coraz trudniejsze do zrozumienia. Oczywiście, nie dotyczy to jedynie stylu ubierania, ale również postępowania i zachowania, a to jeszcze bardziej utrudnia odnalezienie się w sytuacji.

Stąd właśnie, niektóre zawody, czy niektóre sfery naszego życia pozostały nadal sformalizowane i nie poszerzają swoich granic w kwestii rozluźnienia obyczajowości. To dobrze, bardzo dobrze, bo dzięki temu nie mamy wątpliwości na temat tego, jak się zachować i co czyjeś zachowania oznaczają.

 

Tradycyjny strój – sąd

Jedną z takich stref jest na przykład sąd. W sądzie nie obowiązują stroje ani biznesowe, ani swobodne, ani żadne inne, nazwijmy je prywatne. W sądzie obowiązują bardzo jasno określone i sformalizowane togi prawnicze. Dzięki temu, każdy kto znajduje się w sądzie wie jednoznacznie z kim ma do czynienia. Mówią o tym chociażby lamówki na togach i żaboty. Kolor fioletowy oznacza bowiem sędziego. Kolor zielony adwokata, a kolor czerwony to prokurator. W togach występuje jeszcze kolor niebieski, natomiast jeżeli chodzi o sprawy sądowe i przedstawicieli w sądzie to raczej trzy pierwsze wymienione kolory są tutaj dominujące. Warto też wiedzieć, że prawnicy, przedstawiciele wymienionych specjalności prawniczych nawet nie mogą inaczej występować w sądzie, jak tylko w togach. To bardzo dobre rozwiązanie. Z jednej strony nawiązuje do tradycji, z drugiej, pozwala jednoznacznie rozpoznać kto jest kim.

 

Tradycyjny strój – kościół

Drugim takim miejscem, czy sferą, w której jednoznacznie da się wszystkich rozpoznać i rozróżnić jest kościół. To właśnie w kościele bezbłędnie rozróżnimy ministranta od księdza, a ktoś, kto dodatkowo orientuje się w organizacji roku liturgicznego rozpozna również jaki teraz jest moment, okres w roku liturgicznym. W jaki sposób może to rozpoznać? Otóż, mówią o tym szaty liturgiczne, a dokładnie ich kolorystyka. Zielony kolor dla przykładu, to czas zwykły, fioletowy to post czy adwent, a czerwony to okres świąteczny. Oczywiście, każdy wie, jaki jest w danym momencie etap roku liturgicznego, jednakże, warto też wiedzieć, co oznaczają kolory na stroju księdza. Często również komże ministrantów mają lamówki w tym samym kolorze, co szaty księdza po to, żeby stworzyć pewną jednolitość.

 


 

Źródła:

  • Krismarg – firma zajmująca się szyciem odzieży specjalnej takiej jak, togi prawnicze, szaty liturgiczne jak również sztandarów
  • Dad t-shirt – firma oferująca bluzy i koszulki bawełniane z nadrukiem na zamówienie
  • Wikipedia – Toga

 


 

Oczywiście, to tylko dwa przykłady, gdzie zachowane zostały pewne standardy wyrażone strojami. Czasami, surowe jednoznaczne stroje są łagodzone przez pewne formy kompromisu pomiędzy właśnie surowością a całkowitą swobodą. Takim kompromisem mogą być koszulki z nadrukiem na zamówienie.

Nadrukiem może być

  • logo,
  • symbol
  • napis
  • fotografia

czy inne nawiązanie do grupy, która jest reprezentowana. To bardzo ciekawe rozwiązanie, z którego coraz częściej korzystają różnego rodzaju stowarzyszenia, chcąc ułatwić identyfikację ze stowarzyszeniem i członkami między sobą za pomocą właśnie ujednoliconego stroju, ale nie całkowicie formalnego.

 

Dodaj komentarz