Przejdź do treści

Naprawa okien i ich dekoracja

Dla każdego z nas dom to pewnego rodzaju wizytówka. Chcemy, aby wyglądał wyjątkowo z zewnątrz, ale i również zachwycał każdego gościa od środka. Oczywiście musimy włożyć wiele wysiłku w to, aby nadać naszym pomieszczeniom odpowiedniego wyrazu. Jednak nie można również zapominać o technicznych aspektach domu i zadbać o takie elementy jak ogrzewanie, a co za tym idzie okna i drzwi.

Naprawa okien – kiedy i co naprawiamy

naprawa okienDlaczego tak właściwie okna i drzwi można powiązać z ogrzewaniem? Łatwo zauważyć, że te elementy będą dbały o utrzymanie ciepła w środku domu. Jeśli nasze okna i drzwi nie będą szczelne, to również ogrzewanie nie będzie w ogóle efektywne. Będzie to oznaczało dla nas duże straty. Oczywiście nie można również zapominać o znaczeniu estetycznym tych elementów. Jak jednak odpowiednio zadbać o okna, które stanowią nieodłączny element każdego domu? Przede wszystkim będzie to uzależnione od tego jakiego rodzaju okna posiadamy. Jeśli mamy zamontowane okna pcv z całą pewnością dbanie o ramy okien będzie jak najbardziej proste. Wystarczy czasami przeczyścić ramę środkiem chemicznym i oczywiście doglądać dobrego stanu uszczelek, a jeśli będzie taka potrzeba, wymienić je przed zimowym sezonem. Sprawa jednak okazuje się nieco bardziej skomplikowana, jeśli posiadamy okna drewniane. Jakie czynności powinniśmy wykonywać, jeśli zabieramy się za renowację i naprawę okien?

  • Usuwanie starej farby,
  • wygładzanie powierzchni drewna,
  • uzupełnianie ubytków drewna,
  • usuwanie starego kitu,
  • rozprowadzanie akrylu.

Oczywiście wszystkie te czynności możemy wykonać samodzielnie. Jednak trzeba wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Przyda się z całą pewnością szlifierka kątowa i szpachla stolarska. Nie są to jednak jedyne czynności jakie możemy wykonać przy drewnianych oknach. Należy przeprowadzać również okresową konserwację ram oraz dbać o dobry stan uszczelek. Ważna będzie również odpowiednio wykonana regulacja okien, co wykonuje wiele firm z Poznania. Będzie to gwarantowało szczelne i łatwe zamykanie okien.

Parapety – wykończenie okien

parapety wewnetrzneKażdy z nas może z całą pewnością stwierdzić, że okno nie stanowi wykończonego elementu, jeśli nie zamontujemy parapetu. Oczywiście podzielimy je na parapety wewnętrzne i te zewnętrzne. Na zewnątrz zdecydowanie korzystniej będzie zamontować parapety murowane, które nie będą wymagały aż tak częstej konserwacji co parapety drewniane. Nie możemy zapominać o tym, że na zewnątrz nie nadają się parapety z tworzywa sztucznego, głównie ze względu na swoją estetykę. Co z oknami wewnętrznymi? Oczywiście ich rodzaj będzie uzależniony ściśle od tego jakie styl wyrażają nasze pomieszczenia. Możemy postawić na to, żeby w całym domu umieścić jednakowe parapety. Jednak może się okazać, że ten sam parapet, który zamontowaliśmy w kuchni nie będzie odpowiedni do sypialni. Poza jednak estetyką parapetów ważne będą również techniczne aspekty montażu. Należy szczególną uwagę zwrócić na odpowiednie zdjęcie wymiarów i na wykonanie wcięć w ścianach. Oczywiście najważniejsze będzie odpowiednie wypoziomowanie parapetu. Powinien on wykazywać spad do środka pomieszczenia.

Plisy – jeden ze sposobów na ozdobę okna

rolety domoweNie można jednak zapominać o tym, że okno poza spełnianiem swoich funkcji ma być przede wszystkim ozdobą. Dlatego właśnie trzeba wziąć pod uwagę zastosowanie odpowiednich dekoracji okiennych. Mamy naprawdę wiele możliwości do wyboru. Jednak w tym przypadku również musimy wziąć pod uwagę to jaki panuje w danym pomieszczeniu styl. Zdecydowanie można dobierać ozdoby kolorystycznie. Najwygodniej będzie powiesić w oknach ładne ozdobne firany. Jednak dzisiaj odchodzi się już od takiego rozwiązania. Co raz częściej w oknach wiesza się tylko rolety i inne tego typu ozdoby. Jakie możemy wyróżnić? Przede wszystkim będą to rolety i żaluzje. Jednak nowoczesnym podejściem będzie zamontowanie rolet rzymskich, a podobny efekt dadzą również plisy. Będzie to doskonałe połączenie zarówno funkcjonalne jak i estetyczne.


Więcej znajdziemy na:


Podsumowanie

Okna to z całą pewnością bardzo ważne elementy każdego domu. Jednak nie można zapominać o tym, że należy je odpowiednio zamontować, a ważna będzie również ich konserwacja. Poza tym zadbajmy o ich odpowiedni wyraz estetyczny, a na pewno efekt będzie zadowalający.