Przejdź do treści

Niezastąpiona pomoc agenta nieruchomości

Wynajem lub kupno mieszkania nie jest łatwym zadaniem. Dlatego czasem warto korzystać z pomocy agenta nieruchomości. Taka osoba doradzi, pomoże oraz porówna proponowane mieszkania.

Kim jest agent nieruchomości?

Bloki z mieszkaniami na sprzedażAgent nieruchomości jest osoba, która ma za zadanie kojarzenie stron transakcji podczas:

 

 • zakupu
 • sprzedaży
 • zamianie
 • najmie
 • wynajmie

 

Agent nieruchomości powinien stosować tylko przepisy prawa oraz kierować się etyką zawodową. Każde czynności powinien wykonywać ze szczególna starannością. Pośrednik powinien zawsze dbać o interesy swoich klientów. Taka osoba musi być ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej. Pośrednicy sprzedaży muszą ciągle doskonalić swoje kwalifikację zawodowe. Osoba, która chce pośredniczyć w obrocie nieruchomości powinna przede wszystkim posiadać wyższe wykształcenie oraz ukończyć studia podyplomowe z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. W przypadku kończenia studiów o tematyce obrotów nieruchomości, to już nie ma potrzeby kończenia studiów podyplomowych o tej tematyce. Praktyka zawodowa przyszłego agenta nieruchomości powinna trwać minimum sześć miesięcy. Również taka osoba nie mogła być karana za przestępstwa:

 

 • przeciwko dokumentom
 • przeciwko mieniu
 • gospodarcze
 • fałszowania pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych
 • składania fałszywych zeznań

 

Zalety i wady wynajmowania kawalerki

Wnętrze mieszkania do wynajęciaKawalerka jest najmniejsza odmiana lokalu mieszkalnego. Taki lokal posiada jeden pokój z aneksem kuchenny. Kawalerki są przeznaczone dla osób mieszkających samotnie, ewentualnie dla dwóch osób. Ze względu, że taki rodzaj mieszkania jest przeznaczony dla osób nie posiadających rodziny, to korzystają z niego bardzo często osoby studiujące. W takim przypadku lepszą opcją jest wynajem kawalerki, niż jej kupno. Wynajmowanie lokalu daje większe możliwości jeśli chodzi o zmianę mieszkania. Podczas wynajmowania mieszkania nie trzeba się przejmować większymi naprawami, czy remontami. Niestety ta zaleta może również stać się wadą, ponieważ w wielu przypadkach nie można urządzić kawalerki po swojemu, tylko trzeba mieszkać w urządzonym mieszkaniu przez kogoś innego. W przypadku kupna kawalerki, należy wziąć kredyt. Jeśli zdarzą się nieprzewidziane kłopoty finansowe to niestety nie można zmniejszyć rat, w przypadku wynajmu bardzo często można się dogadać i spłacać zaległości w ratach.

Czym charakteryzują się apartamenty do wynajęcia?

Apartament na wynajemApartament jest lokalem, który musi spełniać określone cechy. Apartamenty najczęściej kojarzą się z luksusem. Oprócz lokali mieszkalnych, również w hotelach można znaleźć apartamenty do wynajęcia. Takie pokoje hotelowe charakteryzują się podzieleniem przestrzeni na dzienną oraz sypialnianą. Wiele apartamentów hotelowych posiada swoje aneksy kuchenne. Oczywiście jak w każdym pokoju hotelowych, również i w apartamencie znajduje się łazienka. Wynajem apartamentów możliwy jest również poza hotelami w postaci lokali mieszkalnych. Takie mieszkania do wynajęcia powinny spełniać kilka cech, aby można było je nazywać apartamentami. Wysokość takiego mieszkania powinna mieć przynajmniej trzy metry. Poza tym brana jest również pod uwagę lokalizacja. Apartamenty powinny znajdować się w ścisłej zabudowie miejskiej, najlepiej w centrum miasta. Jednak miejsce, w którym znajduje się apartament powinno być prestiżowe. Pomieszczenia powinny być przestronne. Nie ma określonego minimalnego metrażu, ale dobrze jeśli taki lokal nie przekracza stu metrów kwadratowych. Architektura budynku, jak i apartamentu powinna być nienaganna. Budynek powinien być wykończony najlepszymi materiałami, również wewnątrz. Wiele budynków z apartamentami posiada siłownie i basen. Takie budynki mają własna recepcje, ochronę, monitoring oraz klimatyzację i inteligentne systemy.


Więcej na ten temat na:

 • Marta Kulawik – strona internetowa biura nieruchomości z Katowic oferującego mieszkania
 • Propertynews.pl – portal internetowy prezentujący informacje z rynku nieruchomości
 • Kanonicza22 – strona internetowa prezentująca ofertę apartamentów i restauracji w Krakowie

Podsumowanie

Rynek oferuje wiele możliwości wynajmu lub kupna mieszkania. Na wybór wpływa wiele czynników, m.in. cena, wielkość, a także otoczenie. Agent nieruchomości na pewno pomoże nam w tym wyborze.

Dodaj komentarz