Przejdź do treści

Nowoczesne rębaki odpadów drzewnych

Dbałość o środowisko oraz topniejące zasoby naturalne ziemi wymusiły kroki aby wykorzystywać je w jak największym stopniu. Efektem takiego podejścia jest budowa maszyn do wstępnego przetwarzania odpadów drzewnych i plastiku, które następnie stają się surowcem. Przykładem przeznaczonego do przetwarzania wstępnego drewna odpadowego i plastiku są rębaki zwane rozdrabniaczami.

Możliwości przetwórcze rębaków

rębakiRozdrabniacze do drewna znajdują szersze zastosowanie i mogą być stosowane do przetwórstwa liści oraz trawy. Przy pewnych modyfikacjach skutecznie przetworzą wstępnie również tworzywa sztuczne. Siła i moc przerobowa rębaków uzależniona jest głównie od mocy napędu oraz ilości tarcz, bębnów i noży na nich umieszczonych. Ze względu na rodzaj napędu wyróżniamy rębaki spalinowe, elektryczne oraz napędzane wałem odbioru mocy z traktora. Najważniejszym parametrem urządzenia z punktu widzenia użytkownika jest średnica lub grubość materiału, które rębak jest w stanie przerobić. Rozdrabniacze pracują w warunkach wysokich przeciążeń mechanicznych dlatego są wykonywane z blach i stali  najwyższej jakości. Producenci chcąc zwiększyć wydajność swoich maszyn oraz ułatwić pracę operatora wprowadzają szereg modyfikacji. Przykładem są wałki obrotowe z napędem hydraulicznym umieszczone w gardzieli leja. Pozwalają na łagodne i równomierne wprowadzanie materiału pod noże eliminując jednocześnie duży wydatek pracy fizycznej operatora. Kolejna ważna modyfikacja to mobilność rębaków. Montowanie rębaka na ramie kołowej lub na przyczepie pozwala na wykonywanie prac bezpośrednio w terenie. Szczytowym przykładem mobilności urządzenia jest rębak do ciągnika oraz rębaki na platformach gąsienicowych. Pozwalają one na dotarcie do bardzo trudnych miejsc.

Produkcja rębaków to nie tylko oferta skierowana do profesjonalnego odbiorcy oczekującego dużej wydajności i bardzo wysokich parametrów pracy. Właściciele przydomowych ogrodów oraz działkowicze również znajdą w szerokim asortymencie urządzenia dla siebie. Są to małe, kompaktowe urządzenia z napędem elektrycznym lub spalinowym z podwieszonym koszem lub workiem odbiorczym.