Przejdź do treści

Obywatele Bangladeszu świetnymi pracownikami

Jakiś czas temu pracowałam dorywczo w restauracji serwującej dania typu kebab w mieście, w którym studiuję. Byłam odpowiedzialna za przyjmowanie zamówień od klientów i wydawanie gotowych dań. Ich przyrządzaniem i odpowiednią prezencją zajmowali się natomiast zagraniczni pracownicy, którzy nie władali biegle językiem polskim.

Czy warto zatrudnić pracowników z Bangladeszu?

pracownicy z bangladeszuMoi koledzy i koleżanki z pracy pochodzili głównie z Bangladeszu. Przyjechali do Polski, by skończyć studia, rozwinąć się, znaleźć dobrą pracę i utrzymać rodzinę. Nasz szef opowiadał mi, że rozwiązanie spraw proceduralnych nie było takie trudne, wystarczyło odnaleźć informacje, w jaki sposób pracownicy z Bangladeszu mogą podjąć zatrudnienie w Polsce. Trochę obaw mogły budzić kwestie prawne związane z zatrudnianiem osób nieposiadających polskiego obywatelstwa, jednak nasz pracodawca konsultował wszystko ze swoim prawnikiem. Ten kompetentny znawca prawa zadbał, by zagraniczni pracownicy byli zatrudnieni legalnie. Zazwyczaj byli to ludzie młodzi, szukający w Polsce lepszej przyszłości. Większość z nich zamierzała już tu zostać po ukończeniu studiów, dlatego uczyli się intensywnie języka polskiego. Poza tym komunikowali się płynnie w języku angielskim, dzięki czemu i ja mogłam rozwinąć swoje umiejętności językowe. Nasza restauracja byłą chętnie odwiedzana przez klientów, którzy zawsze byli miło i sprawnie obsłużeni przez zagranicznych pracowników.

Pracownicy niebędący Polakami zawsze będą budzić w pracodawcach pewne obawy, związane z barierą językową, kulturową, kwestiami prawnymi, które należy załatwić. Jednak ich zatrudnienie może przynieść naszemu biznesowi bardzo duże korzyści. Warto zadbać o to, by zagraniczni pracownicy czuli się u nas dobrze i mogli w spokoju wykonywać swoją pracę.