Przejdź do treści

Odpowiednie wyposażenie magazynowe

Jeśli chce się, żeby firma dobrze funkcjonowała każdy z jej działów musi działać sprawnie. W firmie produkcyjnej lub handlowej szczególne znaczenie ma na przykład magazyn. Od jego wyposażenia zależy sposób przechowywania towaru, a w konsekwencji także dochody przedsiębiorstwa.

Wyposażenie magazynów – co powinno się tam znaleźć

 regał metalowyTermin „”wyposażenie”” można rozumieć dwojako. Z jednej strony chodzi o wszystkie te rzeczy, które zapewniają właściwe przechowywanie produkowanych czy zamawianych dóbr. Określa się w ten sposób półki, regały paletowe i inne meble znajdujące się na stanie magazynowym. Są one wykorzystywane, aby utrzymywać w magazynie porządek, a także efektywnie wykorzystać jego przestrzeń. Z drugiej zaś strony o wyposażeniu mówi się także w kontekście asortymentu produkowanego i zamawianego. De facto chodzi o to, co przedsiębiorstwo sprzedaje. Bez odpowiedniego dbania o bieżące dostawy lub sprawnie działającą produkcję nie ma mowy o dochodach. Ponieważ jednak ów tekst nie dotyczy ściśle określonego rodzaju przedsiębiorstwa, więc skupię się jedynie na tym pierwszym rozumieniu. Jakie elementy muszą znaleźć się w magazynie, aby produkowane tudzież zamawiane dobra były magazynowane w sposób właściwy i nie powodujący niepotrzebnych strat? Na magazynie potrzebne będą:

  • właściwie dobrane pod względem trwałości meble
  • opakowania, które uchronią towar przed zniszczeniem
  • wózki i inne maszyny do przewozu i układania asortymentu
  • drabiny, aby sięgnąć na wyższe półki
  • palety umożliwiające przewóz większej ilości towaru lub półproduktów w łatwy i zbiorczy sposób.

Wiele na magazynie zależy na przykład od ilości mebli. Kiedy jest ich za mało, trudno utrzymać porządek, a to z kolei może prowadzić do strat w asortymencie. Będzie się on bowiem niszczył. Czasami przestrzeń magazynowa jest po prostu za mała, aby umieścić tam więcej półek. Poza tym ważne, aby meble były trwałe. Najlepiej sprawdzą się do tego celu meble metalowe. Są one solidne i nie ma możliwości, aby się zarwały nawet pod dużą ilością towaru. Poza tym kurz nie osadza się na nich tak, jak na meblach wykonanych z innych materiałów.

Zabezpieczenie towaru na regałach paletowych

Zabezpieczenie towaruWażne są jednak nie tylko same meble, ale jeszcze wyposażenie w liczne opakowania na przykład kartonowe. W zależności od tego, co jest przechowywane w magazynie, taką powinno mieć ochronę. Jeżeli są to drobne i delikatne części wykonane na przykład z tworzyw sztucznych, konieczne będzie staranne umieszczenie ich w osobnych kartonach. Niekiedy przekłada się je dodatkową gąbką lub innymi rzeczami przeznaczonymi do pakowania. W ten sposób można zwiększyć szanse na to, że nawet wyjątkowo wrażliwe na czynniki mechaniczne elementy będą przechowywane bezpiecznie. Poza tym konieczne na magazynie są wszelkiego rodzaju wózki i maszyny ułatwiające przewóz większej ilości przedmiotów. Trudno sobie bowiem wyobrazić, że ktoś nosi po kilka kartonów. Na produkcji nieraz konieczne jest, aby w mig dostarczyć do odległego działu sporą ilość elementów do obróbki. Nie jest w stanie zrobić tego człowiek bez pomocy na przykład wózka widłowego.

Program magazynowy – konieczna ewidencja

Program magazynowyPoza wspomnianym wyposażeniem magazynowanym, nazwijmy to, technicznym, potrzebne będzie także dobrze dobrane oprogramowanie. Nie można bowiem prowadzić tego typu działalności bez prowadzenia spisu produktów przychodzących i wychodzących z magazynu. Pozwala to na bieżąco śledzić sytuację, unikać niektórych błędów, a nieraz nawet kradzieży z winy nieuczciwych pracowników. Najlepiej, aby przedsiębiorstwo posiadające duży magazyn miało kompleksowy program księgowy. Często oprogramowania są tak stworzone, aby można było połączyć je razem w spójny system. Dzięki temu można ewidencjonować wszystkie procesy, prowadząc raporty, księgując, prowadząc sprawozdania, a poza tym widzieć na bieżąco jaki jest stan magazynowy. Kompleksowa obsługa procesów w dużej firmie handlowej lub produkcyjnej ma ogromny wpływ na jej efektywność i sprawne funkcjonowanie. Programy księgowe i magazynowe można zatem zaliczyć do niezbędnego wyposażenia.


Więcej w tym temacie można znaleźć na:

  • Ktd.gda.pl – producent wyposażenia dla sklepów oraz magazynów
  • Wnp.pl – portal gospodarczy o tematyce biznesowej, finansowej i przemysłowej
  • Adith.pl – oprogramowania dedykowaqne dla firm

Podsumowanie:

Aby firma produkcyjna czy po prostu zajmująca się sprzedażą mogła właściwie funkcjonować, potrzebuje dobrze wyposażonego magazynu. Bez niego żadne procesy nie będą przebiegały tak, jak należy i przedsiębiorstwo narazi się na straty.