Przejdź do treści

Otwieramy sklep spożywczy, czego potrzebujemy?

Jednym z rodzajów sklepów, które spotykane są najczęściej, są sklepy spożywcze. Tak naprawdę trudno wyobrazić sobie bez nich funkcjonowanie. To bowiem właśnie w sklepach spożywczych zaopatrujemy się w codzienne artykuły spożywcze, do których zalicza się:

  • chleb,
  • bułki,
  • mleko,
  • jajka,
  • masło.

Small business, czyli otwieramy mały sklep spożywczy

Small businessBrak sklepów spożywczych spowodowałby więc konieczność kupowania codziennych artykułów w dużych supermarketach, co istotnie utrudniłoby funkcjonowanie. Klientów w sklepach spożywczych nie brakuje. W związku z tym naprawdę dużo osób decyduje się na rozpoczęcie działalności gospodarczej polegającej właśnie na prowadzeniu sklepu spożywczego. Co będzie nam potrzebne i o czym nie można zapomnieć?
Oczywiście podstawową kwestią jest sprawa pozwoleń na prowadzenie działalności – te kwestie załatwiamy na samym początku, jeszcze zanim rozpoczniemy prowadzenie sklepu. Załatwienie wszystkich formalności może zająć sporo czasu, co warto uwzględnić w swoich planach. Kiedy jednak mamy już w ręku niezbędne pozwolenia, a nasz sklep istnieje na papierze, możemy zacząć urządzać jego wnętrze.

Podstawowe wyposażenie sklepy, czyli regały i kasy fiskalne

kasa fiskalnaKoniecznie trzeba zaopatrzyć się w regały sklepowe, na których ustawiać będziemy nasz towar. Powinny one być stabilne, aby nie przewróciły się na klientów, a jednocześnie pojemne, dzięki czemu będzie można umieścić na nich sporą ilość towaru.
Do prowadzenia sklepu spożywczego niezbędne są również kasy fiskalne. Obowiązek posiadania kasy fiskalnej nakłada na właściciela sklepu polskie prawo. Warto zdać sobie sprawę z tego, że złamanie tych przepisów wiązać może się z bardzo poważnymi konsekwencjami – kary, które może nałożyć na nas urząd skarbowy mogą być naprawdę bardzo wysokie, co skutkować może bankructwem i koniecznością zamknięcia firmy. Przy pomocy kas fiskalnych rejestruje się sprzedaż. Kasa wylicza także należy podatek, który odprowadzić trzeba do urzędu skarbowego.

Sprzęty zaawansowane technicznie, czyli czytniki kodów kreskowych i wagi elektroniczne

skaner laserowy kodówW sklepie spożywczym przydadzą się również czytniki kodów kreskowych. Dzięki nim proces sprzedaży zostanie istotnie ułatwiony. Wystarczy, że sprzedawca zbliży czytnik do kodu, a produkt od razu zostanie nabity na kasę fiskalną. Dzięki temu nie trzeba ręcznie wbijać ceny, co pozwala zmniejszyć w sklepie kolejki, a tym samym obsłużyć w tym samym czasie większą liczbę osób.
Sklep spożywczy nie obejdzie się również bez wagi. Dzisiaj wagi sklepowe mają postać wag elektronicznych, które podłączone są do kasy fiskalnej. Celem jest oczywiście zapobieganie oszukiwaniu urzędu skarbowego przez nieuczciwych sprzedawców, których na szczęście jest obecnie coraz mniej. Jeszcze nie tak dawno wagi sklepowe wymagały stosowania odważników. Dzisiaj nic takiego w sklepie nie dostrzeżemy. Wagi elektroniczne mają wiele zalet, ale ich największą wadą jest fakt, że przestają działać w momencie braku prądu. W takim wypadku rozwiązaniem okazuje się zastosowanie agregatu prądotwórczego, który jednak nie należy do zbyt tanich. Czasem warto jednak rozważyć jego zakup.

I jeszcze program do obsługi sklepu, który zoptymalizuje nasz czas

program dla sklepówW sklepie spożywczym przyda się również komputerowy program do obsługi sklepu. Zdecydowanie ułatwi on proces kierowania sklepem. Pozwoli w prosty sposób nadzorować przychody i rozchody, ułatwi kontrolę nad towarem. W kilku zakładkach właściciel sklepu będzie widział dokładnie stan jego sklepu. Tym samym ryzyko przeoczenia istotnych kwestii będzie naprawdę minimalne.
Prowadzenie sklepu spożywczego to prawdziwe wyzwanie. Warto o tym pamiętać zanim podejmie się decyzję o jego założeniu. Jeżeli jednak sklep spożywczy będzie naprawdę dobrze prowadzony, może okazać się strzałem w dziesiątkę! Klientów w dobrym sklepie spożywczym na pewno nie zabraknie, a to przecież klient jest w dużej mierze kluczem do sukcesu i zarobienia sporych pieniędzy. Bez odpowiedniego nakładu pracy nic jednak z tego nie wyjdzie.


Więcej informacji na:


 

Wnioski

kasa fiskalnaSklep spożywczy to z całą pewnością nie jest interes dla osób, które nie chcą ciężko pracować. Konieczność regularnego, czasem codziennego, rozładowywania towaru, kontrolowania jego świeżości może przerosnąć niejedną osobę. A stąd już tylko krok do prawdziwej plajty.

Dodaj komentarz