Przejdź do treści

Pompa do ogrzewania budynku i wody użytkowej

Pompa ciepła to urządzenie, które już od kilku lat cieszy się w Polsce bardzo dużym zainteresowaniem. Okazuje się, że dzięki pompie można bez problemu ogrzewać budynek o każdej porze roku. Najpierw jednak trzeba wybrać rodzaj pompy, a tutaj wybór wcale nie jest taki łatwy.

Podstawowe elementy znajdujące się w pompie ciepła

powietrzne pompy ciepła toruńKlienci mogą skorzystać z oferty pomp gruntowych, które potrzebują nieco więcej miejsca na posesji albo z pomp powietrznych. Te drugie ustawiane są na zewnątrz budynku i jak sama nazwa wskazuje, dzięki nim możliwe jest pobieranie ciepła z powietrza zewnętrznego. Na jakiej zasadzie działa takie urządzenie? Otóż zastosowano w nim prostą technologię, która była znana już od dawna. Technologię tę kojarzą wszyscy z takich urządzeń domowych jak np. lodówka. Dzięki tej technologii powietrzne pompy ciepła toruń działają bez żadnych ograniczeń i w łatwy sposób ogrzewają dom oraz wodę użytkową. Zasada działania powietrznych pomp ciepła wcale nie jest taka skomplikowana. W tym wszystkim chodzi po prostu o to, aby odebrać energię cieplną o niskim poziomie temperatury, a następnie doprowadzając energię mechaniczną, sprawić, że poziom temperatury użytkowej będzie wysoki. Nowoczesne technologie jak najbardziej umożliwiają takie działanie, a co najważniejsze – ten system się sprawdza. Tu warto też wspomnieć o tym, jakie są najważniejsze elementy znajdujące się w pompach ciepła. Otóż na pewno niezastąpiona jest sprężarka.

Do działania pompy ciepła potrzebny jest także skraplacz, który nazywany jest również wymiennikiem ciepła. W pompach znajdują się też takie elementy jak zawór rozprężny oraz parownik. Parownik również jest wymiennikiem ciepła. Jak widać, budowa pompy wcale nie jest taka skomplikowana, a jej działanie opiera się na bardzo prostych zasadach i schematach.