Przejdź do treści

Pomysł na ciekawe wnętrze domu z drewna i kamienia?

Kamień i drewno to wyjątkowo wdzięczne materiały naturalne nie powinien zatem dziwić fakt, że są bardzo powszechnie wykorzystane we wnętrzach gospodarstw domowych. Co więcej bardzo ciekawie prezentują się i sprawdzają połączenia tych dwóch naturalnych materiałów. Podpowiadamy jak z wykorzystaniem drewna i kamienia można urządzić wnętrza.

Drewno w domu – podłogi drewniane

podłogi drewnianeDrewno jest przyjaznym materiałem, który cechuje się bardzo dobrymi parametrami, a co za tym idzie w domowych warunkach bardzo dobrze się sprawdza jako surowiec na podłogi. Drewniane podłogi sprawiają, że podłoga jest cieplejsza, co nie tylko podwyższa komfort mieszkaniowy domowników, ale także ma znaczenie, jeśli chodzi o wysokość rachunków za ogrzewanie (co nie jest bez znaczenia). Ponadto drewniane podłogi w dość dobrym stopniu wygłuszają dźwięki, w tym także odgłosy kroków domowników. Zaletą podłogi wykonanej z drewna jest także fakt, że nawet jeśli ulegną one uszkodzeniu to istnieje opcja ich odnowienie, co sprawia, ze mogą być one naprawdę trwałe. Należy jednak się liczyć z tym, że naturalne materiały zawsze sprawiają, że produkty są droższe i tak też jest w przypadku drewnianych podłóg. A kupno jakich drewnianych podłóg warto rozważyć skoro rozwiązanie to cieszy się taką ilością zalet?

Piękna i funkcjonalna podłoga – postarzane podłogi

podłogi drewnianeCiekawą opcją, jeśli chodzi o drewniane podłogi są tak zwane postarzane podłogi. Podłogi takie wykonuje się z nowego drewna i w trakcie specjalnego procesu w sposób ręczny się je postarza, dzięki czemu nabierają one walorów wizualnych starego drewna. Co sprawia, że pogłębione zostają struktury drewna a także, że nabiera ono większej głębi. Jeśli chodzi o samo postarzenie desek, to w tym celu wykonuje się takie prace jak:

  • heblowanie krawędzi desek,
  • ługowanie,
  • olejowanie,
  • woskowanie.

Warto zaznaczyć, że postarzane podłogi poza pięknym wyglądem posiadają wszystkie te parametry co nowe podłogi. Dodatkowo są one stosunkowo łatwe w pielęgnacji, co pewien czas wykorzystuje się do tego celu olej pielęgnacyjny, który doskonale zabezpiecza podłogę i jednocześnie wydobywa z drewna jego strukturę.

Kamień w domu – schody i parapety z kamienia

parapety z kamieniaKamień to materiał o niezwykłej trwałości, ale także o niebagatelnych walorach wizualnych, w związku z czym doskonale sprawdza się jako element wykończeniowy. Parapety wykonane z kamienia, będą nie tyko pięknie się prezentować we wnętrzu, ale będą także niezwykle trwałe. Kamienne schody to natomiast pewne rozwiązanie na late, które sprawi, że pomieszczenie będzie się prezentować niezwykle elegancko. Decydując się jednak na takie rozwiązania, należy pamiętać, że elementy wykonane z kamienia naturalnego są dość drogie, w związku z czym taką inwestycje należy dobrze przemyśleć.

Piękny i praktyczne dodatek do wnętrza – kominki

kominki z kamieniaJeśli chodzi o wykorzystanie kamienia we wnętrzu domu to ciekawym i stosunkowo popularnym rozwiązaniem jest kamienny kominek. Rozwiązanie to pasuje zarówno do klasycznych jak i nowoczesnych aranżacji. Ponadto obecnie obróbka kamienia jest na tak zaawansowanym poziomie, że kamienne kominki mogą być w wielu rożnych formach, co dalej możliwość stworzenia niepowtarzalnej aranżacji. Walory estetyczne to jednak nie wszystko, kominek kamienny czy nie to w gruncie rzeczy naprawdę bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala na dogrzanie domu, stworzenie klimatycznej atmosfery. I choć jest to rozwiązanie ponadczasowe to jednak trzeba się liczyć z tym, że jest to dość kosztowna inwestycja.


Źródła:


Podsumowując temat:

Sposobów i pomysłów na wykorzystanie takich surowców jak kamień i drewno w gospodarstwie domowym jest naprawdę bardzo wiele. Istnieje także wiele możliwości jeśli chodzi o ich połączenie. Chcąc jednak urządzać dom z wykorzystaniem tych naturalnych materiałów należy mieć świadomość tego, że koszt takiego wykończenie będzie zdecydowanie wyższy, jednak będzie to tez zdecydowanie bardziej trwałe rozwiązanie, to nie ulega wątpliwości.