Przejdź do treści

Porcelana w naszym codziennym życiu

Porcelana towarzyszy ludziom od wielu stuleci. Piękne, porcelanowe zastawy zdobiły stoły królów, szlachty czy mieszczan. Do tej pory z dużą chęcią używamy w domach kompletów porcelanowych. Zmienił się nieco ich wygląd, chociaż obok nowoczesnych wzorów, możemy również kupić takie tradycyjne, klasyczne. Porcelana jest bardzo ceniona i używana zazwyczaj na specjalne okazje.

Porcelana dla miłośników sztuki

porcelana carmaniJednym z najbardziej cenionych tworzyw, jak chodzi o nakrycia stołowe i ozdoby, jest oczywiście porcelana. Ten rodzaj wysokiej jakości białej ceramiki, odkryty dawno temu w Chinach, w Europie swoje sukcesy święcił  dopiero od osiemnastego wieku. Na początku wszystko, co zostało tworzone z porcelany, uznawane było za dzieło sztuki. Stopniowo jednak przeszła porcelana do naszej codzienności, głównie w postaci nakryć stołowych. Dawne zastawy wykonane były z bardzo cienkiej porcelany, pięknie zdobiono je głównie motywami roślinnymi. W dzisiejszych czasach naczynia porcelanowe są po pierwsze nieco bardziej wytrzymałe, a po drugie, przyjmują rozmaite formy, kształty i wzory, od najbardziej klasycznych, po bardziej nowoczesne. Jednymi z najbardziej popularnych w użytku codziennym naczyń jest porcelana carmani, bardzo często kupowana jako prezent. Wyróżniają ją nowoczesny kształt oraz to, że umieszcza się na niej reprodukcje dzieł sztuki. Jest więc to idealna porcelana dla miłośników obrazów z różnych epok, bo oferta jest naprawdę szeroka.

Każdy z nas ma zapewne w domu chociaż jedną filiżankę z porcelany. Porcelana jest od wieków ceniona jako wysokiej jakości tworzywo, a ceny niektórych wyrobów potrafią być naprawdę zawrotne. Niektóre firmy produkują w dzisiejszych czasach porcelanę przeznaczona do użytku codziennego. Wygląda ona nowocześnie.