Przejdź do treści

Problem płaskiej główki u niemowlęcia

Zostając rodzicem nagle stajesz przed szeregiem nowych wyzwań i choć brzmi to banalnie, taka jest prawda. Każda kobieta ma z pewnością zarysowany obraz tego jak będzie wyglądało jej macierzyństwo, malują się na nim piękne słoneczne chwile pełne miłości, a jedynie gdzieś w samym kącie pojawia się gradowa chmura zwiastująca potencjalne trudności – od tych błahych aż po poważniejsze wymagające profesjonalnej pomocy.

Spłaszczona główka u niemowlaka- co dalej?

płaska główka u niemowlaka - poduszkaJuż na pierwszych wizytach u pediatry większość rodziców spotka się z terminami takimi jak: obniżone bądź wzmożone napięcie mięśniowe, asymetria czy spłaszczona główka. Przyczyn powyższych dolegliwości może być kilka, jedne swoje źródło biorą jeszcze z życia płodowego, a ściślej mówiąc z ułożenia jakie dziecko przyjęło i utrwaliło będąc jeszcze w łonie mamy lub z ciężkiego porodu, inne wynikają natomiast z błędów pielęgnacyjnych i niestety wielu rodziców, łącznie ze mną, musi uderzyć się w pierś. „Nie noś, bo przyzwyczaisz” – wiele świeżo upieczonych matek każdego dnia jest bombardowanych wieloma „złotymi” radami tego typu. Usłyszałam to zdanie pierwszego dnia po wyjściu z córką ze szpitala. Nie posłuchałam. Niestety nosząc noworodka przez kilka godzin dziennie nie da się panować nad jego idealną pozycją co sprzyja niewłaściwemu rozłożeniu napięcia. Moja przyjaciółka postępowała wręcz odwrotnie i od początku uspokajała syna wyłącznie w pozycji leżącej na plecach co doprowadziło do widocznego niestety zniekształcenia główki. Obecnie nie obywa się bez fizjoterapii oraz szukania innych pomocnych rozwiązań. Rehabilitant przyznał, że na problem jakim jest płaska główka u niemowlaka – poduszka korygująca może okazać się niezbędna. Trzeba jednak pamiętać, że chodzi tu o specjalny typ poduszki i należy jej używać zgodnie z zaleceniami przez określoną ilość czasu najlepiej po konsultacji z fizjoterapeutą.

Na pocieszenie dla wszystkich rodziców borykających się z wadami postawy u niemowlaków muszę podkreślić, że dzieci są bardzo plastyczne, a więc wszelkie drobne błędy popełniane przy noszeniu, przewijaniu czy zabawie dają się łatwo skorygować, ale oczywiście warto myśleć o tym wcześniej niż później żałować. Nieocenione mogą okazać się różne przyrządy rehabilitacyjne wspomagające prawidłowy rozwój lub pozwalające korygować zaistniałe już wady.