Przejdź do treści

Proces cięcia plazmowego

 

Cięcie plazmowe to proces, który polega na przecinaniu materiałów przewodzących prąd elektryczny za pomocą przyspieszonego strumienia gorącej plazmy. Typowe materiały cięte palnikiem plazmowym to stal, stal nierdzewna, aluminium, mosiądz i miedź, choć można ciąć również inne metale przewodzące prąd.

Nowoczesne urządzenia plazmowe

wypalarka plazmowaNiektórzy producenci przecinarek plazmowych budują stoły do cięcia CNC, a niektórzy mają przecinarkę wbudowaną w stół. Stół CNC (wypalarka plazmowa) pozwala komputerowi kontrolować głowicę palnika, dzięki czemu uzyskuje się czyste, ostre cięcia. Nowoczesne urządzenia plazmowe CNC są zdolne do wieloosiowego cięcia grubych materiałów, umożliwiając tworzenie skomplikowanych spawów, które nie są możliwe do wykonania w inny sposób. W przypadku cieńszych materiałów, cięcie plazmowe jest stopniowo zastępowane przez cięcie laserowe, głównie ze względu na lepsze możliwości wycinania otworów przez laser. Specjalistyczne zastosowanie przecinarek plazmowych CNC ma miejsce w przemyśle HVAC. Oprogramowanie przetwarza informacje o przewodach wentylacyjnych i tworzy płaskie wzory, które są cięte na stole do cięcia palnikiem plazmowym. Technologia ta ogromnie zwiększyła wydajność w przemyśle od czasu jej wprowadzenia na początku lat 80-tych. Przecinarki plazmowe CNC są również wykorzystywane w wielu warsztatach do tworzenia dekoracyjnych prac metalowych.

Na przykład, komercyjne i mieszkaniowe oznakowanie, sztuka ścienna, znaki adresowe i zewnętrzna sztuka ogrodowa. W ostatnich latach nastąpił jeszcze większy rozwój. Tradycyjnie stoły do cięcia maszyn były poziome, ale obecnie dostępne są pionowe przecinarki plazmowe CNC, które zapewniają mniejszą powierzchnię, większą elastyczność, optymalne bezpieczeństwo i szybszą pracę.