W obecnych czasach przewożonych jest rocznie tysiące ton towarów różnego rodzaju. Transportowane są materiały budowlane, żywność, maszyny i urządzenia – można rzec, że dosłownie wszystko. Wielką część tych produktów przewozi się szosami, gdzie popularnością cieszą się zestawy złożone z ciągnika siodłowego i naczepy.
Przewóz towarów w naczepie chłodni
Jednym ze sposobów wykorzystania skrzyni ładunkowej, jest przewóz żywności, także takiej wymagającej dostosowania odpowiedniej temperatury w trakcie transportu. Ma to sprawić, że towar dostarczony do klienta nie popsuje się i będzie zdatny do spożycia. Takie warunki spełniają naczepy chłodnie. Jest ona stricte przeznaczona do tego typu transportu. Oprócz żywności, takich jak owoce i warzywa, różnego rodzaju nabiału, lodów, ryb czy gotowych artykułów mrożonych można przewozić także sadzonki kwiatów czy półtusze. Jak widać gama możliwości tego rodzaju naczep jest szeroka. Aby zmrozić towar taka chłodnia składa się ze sprężarki, którą napędza silnik ciągnika siodłowego i parownika znajdującego się w przestrzeni załadunkowej. Taka budowa zestawu chłodniczego umożliwia utrzymanie temperatury w zakresach od -35 stopni Celsjusza do +12 stopni Celsjusza. Pułap ten jest ściśle określony w unijnych przepisach transportowych, które wymagają zachowania takiej temperatury przez cały okres przewozu, nawet gdy temperatura otoczenia wzrośnie do 30 stopni Celsjusza. Jest to bardzo ważne w kontekście zachowania świeżości i przydatności do spożycia przewożonych towarów. Taka naczepa chłodnia może pomieścić 33 europalety, natomiast standardowe obciążenie wynosi maksymalnie 22 tony, choć zdarzają się również 25 tonowe.
Cała ta charakterystyka pokazuje niezbędność w transporcie skrzyń ładunkowych, które będą w stanie przewozić towary wymagające zmrożenia. Dzięki naczepom chłodniom ładunki dostarczane są w dobrej kondycji, a konsumenci na całym świecie mogą korzystać z zdrowej żywności.