Przejdź do treści

Rehabilitacja dla każdego

O zdrowie należy dbać zawsze wtedy gdy tylko mamy taką możliwość. Przekonujemy się o tym zazwyczaj gdy dopadają nas jakieś choroby, jednak wtedy jest już wszystko bardziej skomplikowane i utrudnione. Dbać o zdrowie możemy na bardzo różne sposoby. Podobno najważniejsza jest odpowiednia i właściwa profilaktyka, czyli nie leczenie a zapobieganie, jednak niekiedy jest już za późno i warto jest podjąć odpowiednią rehabilitację.

Jak skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji?

turnus rehabilitacyjny nad morzemW momencie gdy jesteśmy zatrudnieni w dowolnym zakładzie pracy lub nawet prowadzimy działalność gospodarczą, odprowadzając wszelkiego rodzaju składki zgodnie z obowiązującymi przepisami to także nabywamy pewne prawa, na przykład do możliwości skorzystania właśnie z ośrodków rehabilitacyjnych. Szczególnie gdy przechodziliśmy jakieś poważne choroby lub ulegliśmy jakiemuś wypadkowi, czy to w pracy czy też poza nią, możemy starać się o skierowanie do wskazanego ośrodka na obycie rehabilitacji. Przykładowo w przypadku chorób związanych z układem oddechowym możemy starać się o zapisanie nas na turnus rehabilitacyjny nad morzem. Wyjazd taki może być sfinansowany w całości lub częściowo ze środków państwowych. Wszystko jest uzależnione od tego gdzie będziemy starali się o dofinansowanie wybranego wyjazdu. W przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, możemy liczyć na pokrycie całości poniesionych wydatków, natomiast korzystając ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, tylko w pewnej części.

Ze wskazanej formy rehabilitacji warto jest korzystać w miarę możliwości, ponieważ tak naprawdę finansowane jest to z naszych składek, które jako pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę lub właściciele własnych działalności gospodarczych, jesteśmy zobowiązani odprowadzać do instytucji państwowych.