Przejdź do treści

Renowacja ogrodzenia panelowego – co warto wiedzieć?

Ogrodzenie jest elementem działki, którego zadaniem jest wyznaczanie jej granic, jak i ochrona przed dostawaniem się osób nie powołanych lub zwierząt na teren naszej posesji. Poza tym także ogrodzenie pełni funkcję estetyczną.

Jakie to są ogrodzenia panelowe?

zielone ogrodzenia paneloweJeszcze do niedawna ogrodzenia systemowe były stosowane jedynie do ogradzania terenów przemysłowych, czy też terenów sportowych. Jednak ostatnio ogrodzenia panelowe także są stosowane do ogradzania posesji prywatnych. Zaletą tych ogrodzeń, jest fakt, że bardzo szybko się je montuje. Wystarczy rozstawić słupki pomiędzy którymi montuje się gotowe panele. Podczas ich montażu używa się jedynie specjalny łączniki, aby zamocować panel do słupka. Nie potrzebne są już żadne naciągacze. W przeciwieństwie do siatki ogrodzeniowej panele są bardziej stabilne i trwalsze. Jednak, aby takie ogrodzenia służyły nam przez lata warto jest je poddawać zabiegom konserwującym.

 

Co warto wiedzieć o malowaniu proszkowym?

malowanie proszkoweMalowanie proszkowe jest metodą, dzięki której możemy zabezpieczyć ogrodzenie, aby służyło nam jeszcze przez lata. W metodzie tej nakłada się naelektryzowane cząsteczki farby proszkowej na powierzchni ogrodzenia. Ta warstwa farby proszkowej utrzymuje się na ogrodzeniu dzięki siłom elektrostatycznym. Malowanie proszkowe może być wykonywane dwiema metodami:

  • natryskową elektrostatyczną
  • natryskową elektrokinetyczną

Jedna z firm z Opla wykonuje malowanie proszkowe metodą „korona” czyli natryskiem elektrostatycznym. Jest to metoda wysokonapięciowa, bo wykonuje się ją mocą od czterdziesty kilowatów do stu kilowatów. Podczas tego nagrzewania proszek stapia się oraz polimeryzuje. Powstała powłoka na ogrodzeniu jest odporna na:

  • chemikalia
  • korozję
  • wysokie temperatury
  • uszkodzenia mechaniczne
  • zmienne warunki atmosferyczne

Po nałożeniu farby, panel ogrodzenia jest nagrzewany do temperatury od stu czterdziesty stopni do dwustu stopni Celsjusza.

 

Zalety malowania proszkowego

barwnik do malowania proszkowegoPodczas malowania proszkowego do środowiska nie emitują się szkodliwe substancję. Materiał malarski czyli farba proszkowa jest praktycznie wykorzystana w stu procentach, a cząstki, które nie osiadły można wykorzystać ponownie. Podczas malowania proszkowego oszczędza się energię, przez to, że podczas wykonywania malowania wykorzystuje się zamknięty układ wentylacji. Powłoka, które powstaje doskonale maskuje niedoskonałości na ogrodzenia, jest to możliwe dzięki powstałej grubości warstwy. Najważniejsza cechą jest oczywiście to, że ogrodzenia systemowe, które były malowane proszkowo są odporne na korozję i szkodliwe warunki atmosferyczne.

 

Oczyszczanie ogrodzenia – piaskowanie

piaskowanie powierzchniPiaskowanie to proces polegający na oczyszczaniu ogrodzenia materiałem ściernym w strumieniu sprężonego powietrza lub czasem jest także wykonywany w strumieniu sprężonej cieczy. Efektem końcowym takiego zabiegu jest oczyszczona powierzchnia, którą można pomalować na przykład metodą proszkową. Podczas piaskowania można bez problemu wyczyścić nawet trudno dostępne powierzchnie. Firma z Opla, która wykonuje piaskowanie stosuje się bardzo restrykcyjne do zasad BHP, gdyż drobinki piasku, które mogą się dostać do płuc mogą wywołać chorobę zwaną pylicą. Dlatego podczas piaskowania pracownik musi mieć ochronne ubranie, a poza tym także robotnik musi mieć doprowadzone świeże powietrze do oddychania.

 


Warte uwagi informacje dotyczące tematu dostępne są na:

  • Muratorplus.pl – serwis internetowy poświęcony zagadnieniom budowlanym
  • Lakierniatecza.pl – strona internetowa lakierni wykonującej malowanie proszkowe w Gliwicach
  • AB Tech – witryna internetowa firmy z Wrocławia produkującej ogrodzenia panelowe

Podsumowanie

Aby ogrodzenie nasze mogło służyć nam przez lata, potrzebna jest konserwacja. Dzięki takim zabiegom nasze ogrodzenie jest bardziej trwałe, odporne na korozję, uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe substancje chemiczne.